Peníze jsou určeny na pokrytí ztrát v přepravě cestujících na regionálních linkách. Hejtmanův náměstek Vít Příkaský (ČSSD) řekl, že podpora dopravním firmám se proti roku 2010 téměř nezměnila.

Konkrétně z rozpočtu České Lípy jde na dopravní obslužnost letos milion korun. Podle starostky Hany Moudré je to stejná částka jako vloni. „Cestující čeká jedna změna, do Staré Lípy bude místo MHD jezdit linka ČSAD Česká Lípa, která jede do Zákup,“ upozornila starostka.

Pro autobusové dopravce je na letošní rok vyčleněno 230,4 milionu korun, loni to bylo o 3,5 milionu méně. Na zajištění železniční dopravy dává kraj stejně peněz jako minulý rok, tedy 257,5 milionu korun. Nejvíc z nich je určeno pro České dráhy (ČD), zbytek pro ostatní dopravce.

„Některé kraje mají s financováním dopravní obslužnosti dost velké problémy. My v Libereckém kraji jsme pro tento rok nerušili žádné z tratí, které zde byly v roce 2010, a podpora dopravcům na vyrovnání prokazatelných ztrát se rovněž téměř nemění,“ doplnil hejtmanův náměstek. Kvůli penězům museli například omezit některé linky Středočeši.

České dráhy v Libereckém kraji zajišťují dopravní obslužnost na celkem 17 tratích a jejich prokazatelná ztráta za nasmlouvaných 3,588 milionu kilometrů je letos stanovena na zhruba 301,7 milionu korun. Kromě kraje jim ji kompenzuje i stát.

K největším autobusovým dopravním firmám, se kterými má hejtmanství smlouvu, patří ČSAD Česká Lípa, ČSAD Liberec a společnost BusLine (dříve ČSAD Semily a ČSAD Jablonec). Za ujetý kilometr dostávají tyto dopravní firmy 32 korun.

Například společnost BusLine zajišťuje hromadnou dopravu kromě Libereckého i v sousedním Královéhradeckém a Ústeckém kraji. Podle jejího generálního ředitele Tomáše Roubička se částka, kterou dopravní firma dostává za kilometr od ústeckého hejtmanství v porovnání s Libereckým krajem neliší.

V hradeckém kraji je dotace nižší, a rozdíl je proto poznat v kvalitě. „Hradecko je v nižších cenových relacích, a nižších proto, že tam kraj nepožaduje tak vysoké standardy, co se týče vozového parku,“ vysvětlil ředitel dopravní firmy.