V pátek totiž na autodromu v českolipské Sosnové absolvovali Školu bezpečné jízdy, kterou uspořádalo Ministerstvo dopravy - Besip - Centrum služeb pro silniční dopravu.

„Prioritním cílem semináře bylo posílit a zlepšit dovednosti policistů při řízení služebního vozu, jeho bezpečného ovládání. Odborně vyškolený lektor seznamoval policisty s tím, jaké jsou zásady defenzivní, tedy bezpečné, a ofenzivní, to znamená rychlé agresivní jízdy,“ vysvětlila smysl akce Vlasta Suchánková, krajská policejní mluvčí.

Jak vysvětlila, kurz byl rozdělen do dvou částí - teoretické a praktické. V té první policisty instruktor seznámil s prvky pasivní bezpečnosti při jízdě, dále pak s rizikovými faktory při jízdě autem v extrémních situacích, tedy zejména při pronásledování ujíždějícího pachatele.

„A s tím také souvisely rady, které se této ofenzivní jízdy týkaly. Tedy jak efektivně zvládat jízdu, a to například při rychlém a náhlém brzdění, vyhýbacích manévrech, průjezdu zatáčkou či zvládnutí situace ve chvíli, kdy se s autem dostanou do smyku,“ upřesnila Suchánková.

Teorii si ihned vyzkoušeli v praxi

Prakticky si vyzkoušet nabyté informace mohli policisté, účastnící se kurzu, ihned po ukončení teoretické části v učebně. Na okruh v Sosnové se nejprve vydali s vozidlem instruktora v čele. Propojeni vysílačkami projeli okruh nejprve klasicky - pomalou jízdou. Přitom ale lektor stále policisty instruoval, jak optimálně projíždět zatáčkou, jak brzdit, řadit či dodržovat správný odstup mezi vozy.

„Pak následovala náročnější část, ve které si policisté vyzkoušeli „agresivní“ jízdu. Pronásledovali fiktivního ujíždějícího řidiče, kterým byl rovněž lektor, a který je ani při této rychlé jízdě nezapomínal upozorňovat, jakých případných chyb se dopouštějí a radil, jak se jich vyvarovat nebo je eliminovat,“ pokračuje v popisu celé akce Vlasta Suchánková.

Mimo to si pak mohli účastníci i vyzkoušet, jaké to je, když dostanou smyk a vozidlo se stane téměř neovladatelným. „Jízda byla praktikována na mokré fólii, která simulovala mokrou nebo zasněženou vozovku. Díky odborným radám lektora si policisté mohli vyzkoušet, že i takováto, mnohdy dramaticky vypadající situace, se dá za dodržení určitých podmínek bravurně zvládnout,“ krajská policejní mluvčí.

Kladné hodnocení

Kromě toho pak celou akci zhodnotila. Podle jejích slov se během kurzu buď za volantem, nebo coby spolujezdci, vystřídaly tři desítky dopravních policistů, kteří se kurzu zúčastnili.

„Jak jimi, tak i zástupci Besipu, byl tento kurz velmi kladně hodnocen. Policie rovněž velmi děkuje pořadateli akce, že byl pro ně kurz nazvaný „Škola bezpečné jízdy“ zajištěn, a že tak policisté mohli získat velmi cenné rady a informace k zvládání běžné jízdy, ale i jízdy v krizových situacích, které bezesporu nejednou využijí při své službě,“ uzavřela tisková mluvčí policie Vlasta Suchánková.