Zatím co se období naháněk lesní zvěře teprve blíží, někde už museli myslivci zasáhnout.

Během středečního svátečního dopoledne se v Sosnové ozývaly zvláštní zvuky. „Šel jsem venčit psy a potkal jsem velkou skupinu myslivců, dokonce mezi nimi byly i ženský, to jsem viděl prvně. Něčím pískali, asi naháněli divočáky," vypráví Martin Charvát ze Sosnové.

Myslivci se do Sosnové vydali z jasného důvodu. Během minulého víkendu tady totiž řádili divočáci a rozryli celé fotbalové hřiště. „Jsou na něm až dvacet centimetrů hluboké díry," uvedl Michal Janovský, předseda místního fotbalového klubu Sparta Sosnová.

„Dala jsem o tom vědět myslivcům a ti si už naháňku řídili sami. Vím, že v Sosnové nic nenahnali, zjistili, že divočáci jsou v Obecním lese u České Lípy," uvádí starostka Sosnové Jindřiška Halasníková.

Období naháněk zatím ale není. „Tohle je poměrně výjimečné, jednotlivá sdružení si teprve plánují společné lovy na černou zvěř. Obvykle prostor obce není honební, tam se tyto akce nesmí organizovat, ale například také v Horní Libchavě udělali naháňku právě proto, aby snížili škody," uvádí Karel Steiner z mysliveckého spolku Špičák.

Hlavní sezona mysliveckých honů startuje obvykle začátkem listopadu.

Myslivečky

Naháněk na Českolipsku se účastní i ženy. Například v Dobranově u České Lípy jsou v řadách myslivců hned tři ženy. „Jsem zvyklá být mezi chlapy, můj otec byl myslivec a já jsem dělala u lesáků," říká Ludmila Špindlerová, jedna ze tří žen mezi dobranovskými myslivci.

O tom, jak se ženy mezi myslivci nazývají, se vedou dlouhé diskuze. Většina z nich se shoduje, že například název myslivečky jim nevadí. „Například název myslivkyně mně osobně přijde hodně zvláštní. Myslivečka mi tolik nevadí, ale jsem prostě myslivec, i když jsem žena," směje se Erika Doležalová.

Na Českolipsku se pořádají dokonce i ženské naháňky. „V Tuhani se pořádá vyloženě ženská naháňka, tam mají chlapi zákaz," vypráví Ludmila Špindlerová.