Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obce dostanou od státu víc

ČESKOLIPSKO - Obce a města dostaly dobrou zprávu. Do svých rozpočtů na příští rok s největší pravděpodobností dostanou v rámci rozpočtového určení daní víc peněz, než měly letos.

10.11.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Milan Jaroš

Obce a města dostaly dobrou zprávu. Do svých rozpočtů na příští rok s největší pravděpodobností dostanou v rámci rozpočtového určení daní víc peněz, než měly letos.
„Největší nárůst daňových příjmů zaznamenají nejmenší obce, kde se nejvíce projeví relativní váha rozlohy katastrálního území v poměru k nízkému počtu jejich obyvatel,“ shrnul poslanec Juraj Raninec. Jako příklad uvedl město Ralsko, které je rozlohou téměř srovnatelné s Prahou.
„V případě Ralska bude mít jeho velké katastrální území zásadní vliv na výši příjmů. Ralsko má podle údajů Ministerstva financí sdílené daňové příjmy v roce 2007 ve výši 13 148 tis. Kč a v roce 2008 bude mít už 21 078 tis. Kč,“ upřesnil poslanec.
Starosta Ralska Jindřich Šolc má z osmi milionů, o které dostane víc, radost. „Rozpočet připravujeme každý rok až v lednu, předpokládám, že jej budeme připravovat už s novými částkami,“ řekl. Prostředky použijí na zlepšení infrastruktury. „Například na Borečku máme vodu, která není pitná, a tak tu chceme vybudovat vodovod.“
Starostové některých obcí ale váhají, zda zapracovat do rozpočtu nové údaje.

„Rozpočet už máme rozpracovaný. Máme v něm ale příjmy podle původních pravidel, raději s navýšením ještě nepočítáme,“ konstatovala starostka Bezdězu Věra Ambrožová.
„Novela zákona odstranila tzv. „schody“, kdy mezi jednotlivými velikostními kategoriemi docházelo ke skokovému nárůstu příjmů obcí. Křivka nárůstu příjmů je už plynulá, takže to nebude mít podstatný vliv,“ vysvětlil dále Juraj Raninec. Odstranění rozdílů kvůli dosažení určité hranice počtu obyvatel se dotýkalo například právě Bezdězu. „Podle statistiků máme 286 obyvatel, ale skutečnost je 302,“ potvrdila Věra Ambrožová.
„Je to další změna, uvidíme, jak bude fungovat dlouho,“ komentoval starosta Kravař Vít Vomáčka. Finanční prostředky tu chtějí vložit do větších akcí.
Novelu zákona schválila poslanecká sněmovna, projít ještě musí senátem a podepsat ji musí prezident. Namísto čtrnácti koeficientů, podle kterých se peníze rozdělovaly, obsahuje čtyři. Rozhodujícím hlediskem je rozloha obce a počet obyvatel. Naprosté většině obcí příjmy v příštím roce vzrostou.

 

Další zprávy z regionu najdete zde

10.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Tradiční charitativní show modelingové agentury Reas Agency, který proběhla v Novém Boru, letos pomohla malému Damienovi z České Lípy, který po mozkové obrně zůstal tělesně postižený.
19

OBRAZEM: Modelky v Boru předváděly pro dobrou věc

Peníze. Ilustrační fotografie.

ANKETA: Měla by existovat možnost posílat část sociálního pojištění na rodiče?

Sněhový festival zamíří v sobotu do Nového Boru

Nový Bor - Celovečerní pásmo špičkových filmů o extrémním lyžování, zimním lezení, skialpinismu a dalších zimních radovánkách přinese Snow Film Fest, který se uskuteční v sobotu 21. října od 16 hodin v Městském kině v Novém Boru.

ANKETA: Měla by příští vláda umožnit zdravotní nadstandardy?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

ANKETA: Měli by otcové povinně čerpat část rodičovské dovolené?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Strany a hnutí v kraji vysílají do volebního boje nejvíc žen v ČR

Liberecký kraj - V Libereckém kraji postavilo kandidátky pro volby do Poslanecké sněmovny celkem 24 stran. Devět z nich, tedy 32 procent, má v čele ženu. Z pohledu genderové politiky jsme tak na tom nejlépe z celé republiky

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení