Žádosti o dotace bude městský úřad přijímat od 6. do 20. března. „Konkrétní dotace pak budou zastupitelé přidělovat jednotlivým žadatelům na svém jednání 3. května. Pravidla programů i vzor žádostí najdou lidé na webu města v sekci Dary a dotace,“ dodala mluvčí města.

Největší sumu, celkem 15 milionů korun, představuje dotační program v oblasti sportu. Letos je v něm o dva miliony více než v roce 2022. „Vyslyšeli jsme prosby sportovních klubů o navýšení částky. Kluby platí pravidelně za pronájmy sportovišť, trenéry a mají další výdaje, které se od loňského roku neúměrně navýšily. Věřím proto, že vyšší dotace od města zajistí klubům bezproblémové fungování a děti budou moci i nadále aktivně sportovat, což je prospěšné pro jejich fyzické i psychické zdraví,“ komentovala starostka města Jitka Volfová (ANO).

Ilustrační foto
Řidiči, pozor. V České Lípě se změní systém placení parkovného

V ostatních programech město zachovalo stejnou částku jako vloni. „Díky dotacím můžeme podporovat mnoho spolků a organizací, které jsou v České Lípě aktivní. Stále však platí, že by se žadatelé neměli spoléhat pouze na město, ale měli by shánět finance na svůj provoz i z jiných zdrojů,“ uvedla starostka.

Mohou sportovat dál

Podle radního a předsedy výboru pro sport Štěpána Slaného (Živá Lípa) je podpora spolkových aktivit v dnešní době ještě významnější kvůli zdražování nájmů a růstu cen energií. „Navýšení o dva miliony je velmi důležité, každým rokem se tu zvětšuje základna mládeže, která pravidelně sportuje, a systematická podpora je dokáže kvalitně provést až do dospělého věku s tím, že u přechodu mezi juniorským a dospělým věkem většina nekončí a má možnost věnovat se sportu i v dospělých kategoriích,“ řekl Slaný.

S nastavením dotačních programů i objemem peněz byl vcelku spokojený i opoziční zastupitel Lukáš Leiner (SPD). Nedostačující je ale podle něj dotační program pro nové lékaře, jelikož prý zatím moc lékařů nepřilákal. „Jediné, kde se šetřit nedá, je sport, protože se tam promítají ceny pronájmu, energií a dalších věcí. Teprve uvidíme, jestli navýšení o dva miliony bude stačit,“ uvedl Leiner.

Ilustrační foto
Česká Lípa nabídne pokácené stromy ze svých pozemků k prodeji

Zastupitel Michal Prokop (Spolu) připomenul, že dotační programy města se každoročně potýkají s tím, že součet požadovaných prostředků převyšuje zdroje. „Myslím, že by bylo možné reagovat pružněji úpravami podmínek a celkových částek z rozpočtu. Některé částky jsou za dlouhá léta již tradiční, ale každé zastupitelstvo má své priority a není možné uspokojit všechny. Přesto se domnívám, že třeba kultura by mohla být dotována štědřeji,“ mínil Prokop.

Zastupitelka Markéta Červinková (Živá Lípa) sdělila, že vyhlášené dotační programy jsou dobrou motivací všem jednotlivcům, spolkům i organizacím, které mají zájem pustit se do pestré palety aktivit. „Jako předsedkyně výboru pro životní prostředí ale vnímám velmi podhodnocenou alokaci v této oblasti a s členy výboru máme do budoucna ambici titul rozšířit o další možnosti čerpání a zabojovat o vyšší peníze pro příští rok,“ poznamenala Červinková.

Dotační programy České Lípy 2023
oblast sportu 15 milionů korun
oblast registrovaných sociálních služeb 8 milionů korun
oblast památkové péče 1,8 milionu korun
oblast kultury 1,75 milionu korun
oblast zdravotních služeb 1,5 milionu korun
oblast sociální 1,1 milionu korun
oblast školství a vzdělávání 400 tisíc korun
oblast prevence kriminality 250 tisíc korun
oblast životního prostředí 240 tisíc korun
oblast cestovního ruchu 200 tisíc korun

Zdroj: Město Česká Lípa