Drak je létající zařízení, které se ve vzduchu dokáže udržet bez vlastního pohonu, pouze vlivem aerodynamických sil. Svůj původ má v Číně a pravděpodobně byl prvním lidským výtvorem, který se vznesl do vzduchu, a to před více než dvěma tisíci let.

Původní čínský drak je obdélný a nemá ocas, přesto ale létá znamenitě. Postupem času v Číně draci stále více přebírali kultovní a náboženské funkce, neboť lidé věřili, že prostřednictvím draka jsou ve spojení s bohy. Kromě Číny patří draci také do kultury Japonska, Malajsie nebo Indonésie.

Ve srovnání s asijskými kulturami přišli draci do západních zemí poměrně pozdě. Kosočtvereční, kosodélní a šípovití draci se v Evropě stavěli pro zábavu od 15. do 18. století. V 18. století vypustil známý americký vědec Benjamin Fran-klin draka do bouřky a podal tak první svědectví o blesku jako výboji statické elektřiny mezi mraky a zemí.

Typy draků

Plochý drak

Má tvar deltoidu (typický čtyřúhelníkový tvar draka), psaníčka, hvězdy nebo diamantu – jedná se o tradiční české typy draků. Konstrukce většinou sestává ze zkřížených proutků, potažených papírem či plátnem,na které je připevněn ocas s fáborky.

Akrobatický drak

Různé sofistikované druhy draků, připomínající malé rogalo.

Paraglidingový (tažný) drak

Drak podobný paraglidingovému křídlu, používá se zejména pro jízdu na surfu či snowboardu.

Krabicový drak

Složitější typy draků v nejjednodušší podobě sestávající ze dvou spojených čtyřstěnných papírových komor.

Čínský drak

Tradiční model se obvykle odvozuje od trubice z bambusových kruhů potažených papírem, nebo má tvar papírového pytle, připevněného na lehkou bambusovou konstrukci.

Kam vyrazit pouštět draka v Libereckém kraji?

Tipy na místa v České Lípě, kde se na podzim nejčastěji pouští papíroví draci.Zdroj: Deník / Petr PokornýK pouštění papírových či plastových draků v České Lípě vybízí nejčastěji pláně za nákupními centry a OBI, od sídliště Špičák pod stejnojmenný kopec. Například 27. září tady zve na „drakiádu“ a opékání buřtů sdružení Živá Lípa, akce začíná ve 14 hodin.

Možnosti pro vypouštění draka lidé využívají i na loukách u Českokamenické ulice nebo za sídlištěm Střelnice a Sever. Třepotající se draci byly v minulých letech vidět i na letišti Lada u České Lípy, nebo za zámkem v nedaleké Horní Libchavě. Novoborský dům dětí Smetanka pořádal létání s draky na stráních v Polevsku.