„Jednu jízdenku do Turnova, prosím!“ Takovou větu už na nádraží v Malé Skále dlouho neuslyšíte. Železniční pokladnu tu totiž České dráhy v prosinci zavřou. A nejde o jediný případ, po celé republice půjde až o 150 dalších pokladen.

V Libereckém kraji se kromě Malé Skály zavřou ještě pokladny na nádražích v Lomnici nad Popelkou, Rovensku pod Troskami, Roztokách u Jilemnice a v Novém Městě pod Smrkem. Všechny spojuje to, že zde pokladny pro České dráhy provozuje Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), která se stará o železniční infrastrukturu. Dráhy tu své zaměstnance nemají, a cestujícím tak dnes jízdenky prodávají výpravčí. Právě s tím už ale bude konec. „Důvodem je ukončení smlouvy o prodeji našich jízdenek ze strany Správy železniční dopravní cesty,“ vysvětlil mluvčí Českých drah Radek Joklík.

Železniční správě už se totiž provoz pokladen údajně nevyplatí. „Důvodem ukončení je vysoká nerentabilnost prodeje kvůli sjednané provizi, kterou od minulého října výrazně snížila 75procentní sleva jízdného pro studenty a seniory,“ uvedla mluvčí SŽDC Nela Friebová pro Český rozhlas. Rušení se týká menších stanic, například v roce 2017, z nějž pochází poslední známá data, na Malé Skále do vlaku nastoupilo nebo z něj vystoupilo v průměru 218 cestujících během pracovního dne a 535 cestujících během soboty.

České dráhy v Libereckém kraji kromě zmíněných pěti stanic provozují pokladny v dalších devatenácti stanicích. „Ve všech ostatních bude prodej zachován,“ ujistil Joklík.

Přímo ve vlaku a bez přirážky

Malá Skála je zároveň jednou ze stanic, kde začnou od 9. prosince zastavovat kromě vlaků ČD také soupravy soukromé společnosti Arriva. Přes Malou Skálu totiž vede trasa osobních vlaků z Liberce do Staré Paky a také rychlíků z Prahy do Tanvaldu, a právě na těchto linkách Arriva České dráhy nahradí. Ani Arriva tu ale otevření pokladny neplánuje.

Podle jejího mluvčího Jana Holuba bude firma v kraji prodávat jízdenky pouze na nádražích v Turnově, Železném Brodě, Semilech, Tanvaldu, Novém Boru, České Lípě a v Doksech. „Cestujícím nabídneme standardní prodej jízdenek podle tarifu kraje, jízdenky na všechny spoje Arrivy po celé republice a do budoucna i jízdenky podle státního jednotného tarifu pro všechny vlaky,“ uvedl Holub.

V Turnově a České Lípě mají být k dispozici i mezinárodní jízdenky. „Na zastávkách a ve stanicích, kde nebudou naše pokladny, si cestující koupí lístek ve vlaku bez přirážky,“ doplnil Holub. V Libereckém kraji kromě toho už deset let jezdí i soukromý dopravce Die Länderbahn. Ten zřizuje pouze zákaznické centrum v Hrádku nad Nisou, jízdenky se u něj totiž kupují přímo ve vlacích u průvodčích.

Jízdenky zůstanou zachovány

V posledních týdnech se v médiích objevily informace o tom, že v některých českých krajích nebudou nově platit jízdenky dopravců, ale pouze takzvané integrované jízdenky. V Libereckém kraji by se ale pro cestující tolik změnit nemělo. „Cestující i nadále budou moci využít tarif dopravců, v rámci Libereckého kraje pak také jízdenky IDOL, které platí i na autobusy či MHD,“ poznamenal krajský mluvčí Filip Trdla.

Jedinou změnu tak pocítí cestující, kteří jedou za hranici kraje a pro cestu využijí více dopravců. Třeba pro cestu vlakem ze Zákup do Brna dnes stačí jedna jízdenka Českých drah, nově budou potřeba jízdenky tři. Zlepšení by měl přinést až jednotný státní tarif, ten je ale teprve v přípravách a nebude pravděpodobně spuštěn dříve než na konci příštího roku.

ZMĚNY NA ŽELEZNICI

1. listopadu
Začne platit nový ceník jízdenek IDOL, cestování na většině tras v kraji podraží. Do konce října si cestující mohou zakoupit jízdenky ještě za stávající ceny.
1. prosince
Skončí smlouva mezi Českými drahami a SŽDC o provozování pokladen. Zavřou tak pokladny na pěti nádražích v Libereckém kraji.
15. prosince
Začíná platit nový jízdní řád. Na několik linek v kraji vstoupí soukromý dopravce Arriva.