Policie tam kontrolovala čtyři uprchlíky, kteří byli o pouhých pár hodin dříve propuštěni ze zařízení pro zajištění cizinců v Bělé Jezové na Mladoboleslavsku. Deníku to potvrdila mluvčí českolipské policie Ivana Baláková. Na podezřelé pasažéry upozornil podle ní strojvedoucí vlaku. Na soupravu přijíždějící z Kolína pak policisté čekali přímo ve stanici.

Nic neprovedli

„Jednalo se o tři Pákistánce ve věku třicet, šestatřicet a dvaatřicet let, a jednatřicetiletou ženu z Gruzie. Cestující měli platnou jízdenku do České Lípy, při sobě výjezdní příkaz a rozhodnutí o povinnosti opustit území České republiky, v jejich případě s platností do 17. srpna," uvedla Baláková.

Díky platným dokladům čtveřice cizinců mohla dál pokračovat v cestě. „Neexistovaly žádné důvody pro jejich zadržení, službou cizinecké policie byly pouze znovu poučeni o termínu, do kterého musí opustit zemi," doplnila mluvčí českolipské policie.

Chtějí do Německa

Tři mladí Pákistánci a Gruzínka strávili v zařízení pro zajištění cizinců v Bělé Jezové dvanáct dní. Stejně jako další uprchlíci měli možnost využít odvozu na nádraží, který je výsledkem společné dohody mezi obcí Bělá pod Bezdězem a ministerstvem vnitra. Usiloval o ni hlavně starosta Bělé pod Bezdězem Milan Lomoz kvůli tomu, aby co nejvíce zabránil volnému pohybu cizinců na území obce. Jak vyplývá z vyjádření mluvčí ministerstva vnitra České republiky Hany Malé, to jde ale velmi těžko. „Každého uprchlíka se při odchodu, když už má v ruce výjezdní příkaz, ptáme, zda chce odvézt na nádraží. Většina nabídku přijme, jsou ale výjimky, které odmítnou. S výjezdním příkazem jsou volní a mohou si prakticky dělat, co chtějí," konstatovala mluvčí ministerstva vnitra.

To byl případ i tří Pákistánců a Gruzínky. Redaktoři Boleslavského deníku je zastihli přímo při cestě na vlakové nádraží.

Na zádech každý z nich nesl batoh, jeden navíc také papírovou krabici, v níž uprchlíci měli uložené zabavené věci a v obálkách doklady potřebné k vycestování za hranice. „V Pákistánu jsem neměl práci, rodinu ani otce a navíc tam byly špatné podmínky," řekl jednoduchou angličtinu Nasir, který v ruce držel láhev s pitnou vodou.

Společně s krajany se chystal co nejdříve překročit hranice Německa. Co tam budou dělat? Na tuto otázku odpověděl jen krčením ramen. Stejně tak ani neví, kde bude bydlet. Nikoho známého tam nemá. Se třemi kamarády si z tábora odnesl jen hrstku věcí, na níž stačila bílá krabice s číselným označením.

Život v krabici

Na okraji frekventované silnice z ní vyndávali a třídili své cennosti. Kromě náušnic a přívěšku kříže zde měli také mobily, hudební přehrávač a samozřejmě osobní doklady. Na jejich tvářích byl znát úsměv a odhodlání začít znovu.

I když teploměr ukazoval přes třicet stupňů Celsia, vydali se na pět kilometrů dlouhou cestu. Jakmile vyrazili do kopce, míjeli se s partou cyklistů, kousek dál pak s lidmi, kteří mířili na městské koupaliště. Ve směru na vlakové nádraží prošli kolem Masarykova náměstí, kolem zámku a desítek rodinných domů. Ani tak ale velký rozruch nevzbudili. Situace v Jezové sice místní obyvatele trochu znepokojuje, přesto jsou klidní. „To víte, že jsme z toho nervózní. Spoléháme na to, že chtějí jít do Německa, a tak by se v Bělé nemuseli dlouho zdržovat," doufá pětasedmdesátiletá místní žena.

V táboře v Jezové panuje nervozita. Minulý čtvrtek se odtud pokusilo utéct padesát migrantů a v pátek rovnou stovka. Uprchlíci ničili vybavení a rozbíjeli okna. Tábor teď hlídá čtyřicítka težkooděnců s psovodem.

V ubytovně s 270 lůžky je už 450 uprchlíků. „Rezervu máme odhadem na dvacet lůžek. Ale migranti se v zařízení rychle střídají," uvedla mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová.

O víkendu opustily brány tábora dva autobusy. Vezly maminky s dětmi a těhotné ženy do Zastávky u Brna, kde je pro uprchlíky podobné zařízení. Na jejich místo hned přivezli jiné. V sobotu šestasedmdesát migrantů, které policisté zadrželi v maďarském kamionu na Tachovsku, v neděli pak další.

Autoři: Adéla Vachtová, Lucie Růžková