Později z Ukrajiny sledovala dění na Krymu, v posledních týdnech posílala do Česka zprávy z takzvaných samostatných republik Doněcké a Luhanské.

V pondělí večer přijede Petra Procházková do České Lípy. Na pozvání někdejšího českolipského starosty Zdeňka Pokorného vystoupí v rámci přednáškového cyklu v českolipské Akademii Jana Amose Komenského.

Majdan na dlani

„V hotelu Ukrajina jsme bydleli asi týden. Nebyl z bezpečnostních důvodů doporučený, ale vyhovoval nám polohou. Stál totiž na ‚území nikoho' mezi demonstranty a speciálními jednotkami Berkut, takže teoreticky hrozilo ostřelování z obou stran, ale zároveň jsme měli skvělý přehled o situaci," vyprávěla Procházková nedávno pro rozhlas své „zážitky" z Majdanu.

Situace na Ukrajině mezitím zásadně postoupila. „Po dlouhé době je relativní evropský klid uveden z rovnováhy. Putinovské Rusko se ostatentativně vrátilo ke svým imperiálním tradicím. Snahou navázat na těžce zatíženou skutečnost sovětské epochy přímo ohrožuje vážným způsobem i světový mír. Ukrajinské krize má hluboké dějinné kořeny, o kterých jsme v Akademii už několikrát hovořili," míní Zdeněk Pokorný. „Měli bychom se o drama na Ukrajině zajímat z mnohých důvodů a především i proto, že se nás bytostně a bezprostředně týká.

Setkání s Petrou Procházkovou proběhne v budově Akademie Jana Amose Komenského v Mariánské ulici v pondělí 23. června od 19 hodin.

Procházková zavítá do České Lípy už podruhé, o svých zkušenostech už v Lípě vyprávěla před deseti lety, v červnu 2004, v pořadu „Dnešní svět tak, jak jsem ho poznala".

Novinářka, jež oslaví v říjnu padesátiny, proslula především jako válečná reportérka a zakladatelka agentury Epicentrum. Získala celou řadu novinářských ocenění i medaili prezidenta ČR.