„Po požáru už nebylo možné objekt zabezpečit tak, aby nedocházelo k vniknutí cizích osob do objektu a případným zraněním,“ uvedla jako důvod demolice mluvčí Českých drah Gabriela Novotná. Jsou tomu dva roky, co Deník navštívil tamní obyvatele poprvé. Pavlína, Zdeněk a Pavel, zvaný též „Děda“, se zrovna připravovali na štědrovečerní hostinu. Všude bylo uklizeno, plápolaly svíčky, stěny zdobily obrázky a nejrůznější dekorace, které Děda pravidelně nosil ze svých výprav po kontejnerech. Zkrátka idylka.

Ilustrační foto.
Tenisté se o halu bát nemusí. Starat se o ni bude Česká Lípa

Letošní Vánoce už ale musí oslavit jinde. „Paní po požáru sdělila strážníkům, že si prozatím něco našli v Horní Libchavě,“ uvedla mluvčí českolipské městské policie Eva Vlastníková. Podotkla také, že právě tato skupina byla z komunity bezdomovců jedna z nejméně problematických.

Domek stál na okraji areálu bývalého vlakového nádraží Česká Lípa – město. To přestalo osobní dopravě sloužit už na přelomu let 1989 a 1990 poté, co byla dokončená přeložka trati směrem na Zákupy. Už několik let nabízejí České dráhy pozemek včetně staré velké nádražní budovy městu k odkupu. Za 660 metrů dlouhý, až 75 metrů široký a podle majitele i ekologické zátěže prostý pozemek chtěl dopravce osmdesát milionů korun.

Petr Sýkora s rodinou, které pomáhají Dobří andělé.
Na Českolipsku najdeme téměř 800 Dobrých andělů

V platném územním plánu města se zde počítá s budoucí zástavbou. Předchozí vedení města ale rozhodlo, že má zájem jen o pozemky, na kterých by v budoucnu měly být jen veřejné stavby jako náměstí, silnice a chodníky. Zbytek si měly dráhy prodat, komu uznají za vhodné. Vzhledem k tomu, že zastupitelé v létě neschválili územní studii, na základě které by bylo možné tyto pozemky definovat, začala se celá věc táhnout a podniku začala docházet trpělivost.

Po změně uspořádání na radnici ale přišla také změna názoru. „Je to v centru města, patří to k rozvojovým plochám. Myslím si, že by ty pozemky město mít mělo. Oni jsou ochotní odkup případně rozfázovat, abychom nemuseli hned vynaložit celou částku,“ řekla Deníku starostka České Lípa Jitka Volfová (ANO) s tím, že podle ní jsou jednání na dobré cestě.

Českolipská radnice.
Lípa bude mít rozpočet až v lednu. Novému vedení se ten původní nelíbil

S tím souhlasí i železniční dopravce. „Jednání probíhá dobře, České dráhy odeslaly městu nabídku ceny za část areálu a připravuje se místní šetření za účasti paní starostky a dalších zaměstnanců města,“ dodala mluvčí podniku Gabriela Novotná.