Autorem křehkých artefaktů je Petr Šetlík, student druhého ročníku Vyšší odborné školy sklářské v Novém Boru, a budky jsou výsledkem jeho semestrální práce.

„V tomto semestru jsme měli na výběr ze dvou zadání, a to vytvořit skleněnou mísu, nebo zpracovat téma obydlí,“ sdělil Petr Šetlík. Ten také dodal, že jeho volba byla jasná hned od počátku. „Rozhodování trvalo asi dvě minuty. První co mne napadlo, byly právě ptačí budky,“ popsal Šetlík.

Výběr kmenů, na které bylo možné skleněné budky umístit, probíhal ve spolupráci s Odborem životního prostředí Městského úřadu v Novém Boru. „Pan Šetlík s námi konzultoval možnosti instalace své semestrální práce ve Smetanových sadech. Poté jsme vytipovali vhodné stromy, a to s ohledem na to, aby artefakty nerušily hnízdící ptáky. Také jsme mu poradili způsob uchycení budek,“ potvrdila Bohumila Krenická z Odboru životního prostředí.

Sám připouští, že spíš než ptáky, budou dílka zajímat nenechavce a mohou se tak stát terčem vandalů. „S tím počítám. Myslím, že je to bohužel jen otázka času, kdy je někdo rozbije. Budu rád, když vydrží alespoň některá z nich,“ konstatoval Petr Šetlík a doplnil, že celkem by v parku měly být instalovány čtyři skleněné budky.

Jana Maněnová