Tisícovky návštěvníků zavítaly na 33. ročník Lesnického dne ve Skelné huti. Letošní největší lesnickou akci v republice zahájil hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler. Podpořit ji přijel ministr obrany Martin Barták a náměstek ministra zemědělství Jiří Novák.

Atraktivním lákadlem pro diváky bylo VIII. mistrovství České republiky v práci s motorovou pilou o Pohár Vojenských lesů a statků. Lidé sledovali vyrovnaný souboj třiceti sedmi závodníků, bouřlivě fandili svým favoritům a pokřikem oceňovali téměř nadlidské výkony.

První dvě příčky obsadili závodníci ze Slovenska: Jaroslav Perveka a Tomáš Kvasničák. Hrdým vítězem Poháru VLS se stal Jaroslav Perveka. „Jsem šťastný. Mým hlavním cílem byla kvalifikace na mistrovství světa v Chorvatsku v příštím roce a teď se mi splnil sen,“ řekl vítěz Perveka.

Vítěz: Jsem utahaný, ale šťastný

Titulem Mistra České republiky se může pyšnit Jaroslav Čech, jenž v absolutním pořadí skončil na třetím místě. Ten odboural ostatní soutěžící hned v první disciplíně, kterou s číslem jedna na zádech zahajoval. Podařilo se mu porazit strom přesně na kolík s nulovou odchylkou centimetrů a s parametry pařezu v normě. Za svůj výjimečný výkon si vysloužil maximální počet bodů.

„Jsem utahaný, psychicky vyčerpaný, ale šťastný,“ popsal své pocity Jaroslav Čech. „Vítězství je dárkem k letošním padesátým narozeninám, které zanedlouho oslavím, a zároveň je to deset let od doby, kdy jsem získal poprvé titul mistra republiky.“

Obhájce loňského titulu Huberta Bartáka z Osečné, který byl před poslední disciplínou na čtvrtém místě, postihla smůla. Při odvětvování pátého přeslenu mu spadl řetěz z pily, ten musel znovu nasadit a zdržení se mu nepodařilo dohnat. To jej odsoudilo na 25. místo. Útěchou mu může být, že na loňském mistrovství v Německu získal titul vicemistra světa v kombinovaném řezu.

Lesnický den nabídl mnohé

„Výkony byly lepší než vloni, byly velmi vyrovnané a dosahovaly mezinárodní úrovně,“ zhodnotil klání Pavel Češka, hlavní rozhodčí mistrovství ČR. Závodníci bojovali v pěti soutěžních disciplínách, a to řez na podložce, kombinovaný řez, kácení stromů na přesnost, výměna řetězu a odvětvování.

„Letošní ročník Lesnického dne byl ve své historii tím nejúspěšnějším. Zasloužili se o to všichni zaměstnanci VLS a Střední hospodářská a lesnická škola Frýdlant s pracovištěm v Hejnicích. Ti odvedli největší kus práce právě při dřevorubecké soutěži, kdy zajišťovali její přípravu a samotný průběh,“ děkuje Jiří Janota, ředitel VLS, divize Mimoň.

V rámci Lesnického dne byl pro diváky připraven pestrý program, mimo jiné ukázky práce pyrotechniků, výcvik psovodů či odhoz vody z vrtulníku. Současně s tím probíhala po dva dny výstava lesnické techniky.