Ten proběhne pod záštitou libereckého hejtmana Stanislava Eichlera již po třiatřicáté, a to tento týden v pátek a sobotu. „Součástí Lesnického dne bude osmé mistrovství ČR v práci s motorovou pilou o Pohár Vojenských lesů a statků,“ upřesňuje Jiří Janota, ředitel divize Mimoň, VLS ČR.

Zároveň je připravena velká dvoudenní výstava lesních a dřevozpracujících firem pracujících v lesním hospodářství. „Páteční den je určen pro odbornou veřejnost, kdy se zhruba čtyřicítka přihlášených firem bude prezentovat jak na volné ploše, tak přímo ukázkami prací a dovedností předváděných technologií v okolí areálu Skelné Huti,“ přibližuje program Jiří Janota.

Prezentace firem bude pokračovat i v sobotu. „V tomto dnu poběží již tradiční lesnický den s pestrým programem pro odbornou i laickou veřejnost,“ láká návštěvníky ředitel Janota a upozorňuje, že je připravena celá řada soutěžních akcí pro rodiny s dětmi. Ty se mohou těšit na přehlídku psů, loveckých dravců, výstavu trofejí z honiteb VLS ČR,. s.p. divize Mimoň, či ukázku leteckého hašení požáru.

Největším lákadlem pro diváky bude jistě vyvrcholení dřevorubecké soutěže. Loňským Dřevorubcem roku se stal Hubert Barták z Osečné (na snímku). Jeho výkon v pěti soutěžních disciplínách, a to řez na podložce, kombinovaný řez, kácení stromů na přesnost, výměna řetězu a odvětvování, mu zajistil titul mistra republiky.