Mistr republiky v práci s motorovou pilou Jindřich Fazekaš exceloval na druhém ročníku závodu Husqvarna Challenge v Ratajích nad Sázavou. Dřevorubec Vojenských lesů a statků z lesní správy Břehyně zvítězil v absolutním pořadí kategorie Profesionál, když vyhrál soutěž v odvětvování, obsadil druhou příčku ve výměně řetězu a třetí pozice v kácení a kombinovaném řezu.

Zajímavostí závodu, která podstatně zvýšila jeho atraktivitu, bylo kácení přímo v lesním porostu. Na mistrovství republiky se naposledy kácelo v lesním porostu v roce 2009.

Ilustrační foto.
Třešně se stávají vzácným zbožím. Není, kdo by je trhal

Fazekaš ladil formu před obhajobou národního titulu na šampionátu, který proběhne v rámci Lesnického dne v Ralsku 22. s 23. června na Skelné Huti. Tady se představí i „bavorská mašina“ Uli Huber. Na světovém šampionátu v práci s motorovou pilou ve švýcarském Brienzu se pasoval bezchybným výkonem v závěrečné disciplíně „odvětvování“ definitivně na nejlepšího dřevorubce planety.

Divácky atraktivní disciplína odvětvování je ostatně tradičně nejsilnější zbraní Uliho Hubera, v níž se prosazuje rychlostí a minimem chyb. Pokud jej na Lesnickém dni v předchozích disciplínách jeho konkurenti pustí do trháku, těžko jej budou dohánět. „Do Ralska se opravdu těším. V Česku jsem již na několika akcích byl a vím, že čeští dřevorubci mají skvělou formu, kterou neustále vylepšují,“ dodal Uli Huber.

Martina Josífek Zelinková z Tanvaldu bojuje s rakovinou po svém. Sotva se dostala z nejhoršího, vyrazila na 3600 kilometrů dlouhou pouť do poutního místa Santiago de Compostela ve Španělsku. Na koloběžce, které říká Bílý Rytíř. Foto z poutě.
Bojovala s rakovinou, teď jede za sv. Jakubem na koloběžce

Vedle německého reprezentanta se předposlední červnový víkend v Ralsku představí rekordní počet závodníků, do soutěže odstartuje ve všech kategoriích celkem 61 borců a jedna žena – Martina Malzová.

Lesnický den v Ralsku, jehož součástí je také otevřené mistrovství republiky v práci s motorovou pilou, proběhne v sobotu  23. června  v lesním areálu Skelná Huť u Mimoně. Vedle národního šampionátu dřevorubců se jeho návštěvníci mohou těšit na další nabitý program – od soutěží a lesní pedagogiky pro děti, přes juniorskou soutěž operátorů „vyvážeček,“ chovatelskou výstavu trofejí z aktuální lovecké sezóny či vystoupení trubačů a sokolníků až po dřevorubecké show STIHL Timbersport a Eurojackopu nebo výstavu lesnické a dřevozpracující techniky. Lesnický den v Ralsku, který pořádají Vojenské lesy a statky je největší oborovou lesnickou akcí pro veřejnost.