Není to ani pět let, kdy stála dvě obstarožní nepojízdná hasičská vozidla bezprizorně v garáži na okraji Kravař. Jihovýchodní oblasti kraje musely spoléhat na okolní sbory. Nová generace kravařských dobrovolných hasičů vytáhla nefunkční sbor z prachu, auta si svépomocí opravili a loni jim jednu cisternu věnovali i profesionálové.

Díky dalšímu úsilí se jednotce nyní podařilo získat mnohamilionové dotace na dvě další, zbrusu nová vozidla velkokapacitní cisternu Tatra a pohotovou dodávku Mercedes.

„V průměru nyní vyjíždíme do pěti, šesti minut,“ říká velitel JSD Kravaře Ondřej Říha. Z České Lípy nebo ze Žandova to prý dříve hasičům trvalo i dvacet minut.

MŮŽE ZA TO ZASE GLOBÁLNÍ OTEPLOVÁNÍ

„Meteorologové vypočítali, že během následujících let se bude region potýkat s extrémním suchem,“ uvádí Říha s tím, že operační program, na jehož základě dotaci dostali, měl za cíl právě boj s případným zvýšeným nebezpečím lesních a polních v obdobích sucha.

Meteorologové dále v oblasti předpověděli kruté zimy. Druhé vozidlo, dodávka s náhonem na všechna kola, je tak primárně určená na nouzové zásobování obyvatelstva a případné evakuace.

„Máme auta, ale ještě by se nám hodila nová zbrojnice. Vozidla máme rozesetá po celé vesnici, čímž se prodlužuje doba výjezdu,“ říká Říha. Dokonce se o jednu z dotací na výstavbu zbrojnice už chtěli ucházet, ale dvě miliardy z programu se rychle rozkutálely. „Podle projektu by stavba vyšla na 14 milionů korun,“ dodává Ondřej Říha. (jj)