Druhou okružní křižovatku, jejíž výstavba přišla na více než dvaadvacet milionů korun, dokončili v Mimoni. Stavbu z velké části zaplatila Evropská unie, 7,5 procenta uhradil Liberecký kraj, který byl investorem. Spolu s nedávno dokončenou křižovatkou na Kozinově náměstí přispěje nový kruhový objezd na náměstí Československé armády k výraznému zklidnění dopravy ve městě.

„Přibyly i čtyři nové nasvícené přechody, což výrazně zvýší bezpečnost chodců,“ řekl starosta Mimoně František Kaiser.

Dopravní uzel

Podle hejtmanova náměstka pro dopravu Martina Seppa (ČSSD) je výstavba okružní křižovatky součástí širšího záměru kraje. „Počítáme s postupnou přestavbou celkem tří křižovatek a vybudováním přeložky silnice, která tranzitní dopravu odvede mimo centrum města,” vysvětlil Sepp. Dodal, že pozitivní vliv bude mít projekt i na životní prostředí a život obyvatel města, protože zklidnění provozu pomůže snížit emise a hluk. Centrem Mimoně projíždí denně několik tisíc automobilů včetně kamionů. O zklidnění dopravy usiluje radnice mnoho let.

Nově otevřená křižovatka tvoří dopravní uzel pro cestu na Českou Lípu, Mnichovo Hradiště a Doksy. Objezd vznikl na místě křižovatky s trojúhelníkovým ostrůvkem uprostřed. Při rekonstrukci přibyla další větev, která v budoucnu umožní napojit křižovatku na plánovanou přeložku průtahu II/268. Na financování akce se podílela i Mimoň, která nechala opravit kašnu uprostřed objezdu, zaplatila i nové chodníky, parkoviště, dešťovou kanalizaci, veřejné osvětlení a úpravy vegetace.

Doprostřed křižovatky se vrátila fontána s volavkami. „Nechali jsme vyrobit repliky, ty původní už nebyly v dobrém stavu, a oprava by byla příliš nákladná,” řekl František Kaiser. Kolem volavek bude stříkat voda, na to si ale lidé budou muset počkat do jara. „Fontánu jsme kvůli mrazům ani nenapustili, navíc ji na zimu přikryje průsvitná plastová kostka, která volavky i fontánu ochrání. Sochy budou vypadat jako v ledu,” dodal Kaiser. (čtk)