Jan Dvořák se dvěma dalšími muži museli větší kusy rozřezaného kmene rozštípnout za pomoci hned několika klínů. Rozřezaný strom se nakonec podle Dvořáka prodá jako palivové dříví. Náhlý pád stromu, za jehož vyvrácením je zřejmě podmáčená půda, odstartoval další kontroly zdravotního stavu okolních dřevin jak v okolí dětského hřiště, tak přímo v areálu.

Podle všeho se strom, který spadl do prostor hřiště z ulice, odporoučel v neděli večer nebo v noci. „Ráno přijdu na hřiště a přímo v místech, kde děti obvykle jezdí, leží vyvrácený strom,“ řekla se zděšením v hlase vedoucí Skupiny prevence kriminality městské policie Eva Sadílková a pokračuje: „Neumím si představit, že by spadl v době, kdy bychom měli na hřišti děti.“

Ulice, v níž strom stál, je ve správě úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. „Jednotlivá pracoviště úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových průběžně mapují stromy, které by mohly ohrozit kolemjdoucí nebo způsobit škody na majetku v důsledku jejich poškození, nemoci nebo stáří v zastavěných částech obcí, případně i mimo, podle konkrétních místních podmínek a poznání jednotlivých pracovišť,“ řekla na adresu kontrol dřevin na pozemcích ve správě ředitelka Územního pracoviště ÚZSVM v Ústí nad Labem Helena Brožovská.

Jak dodala, prioritními lokalitami k vizuální kontrole jsou místa většího výskytu lidí, místa konání kulturních akcí, dětská hřiště, sportoviště nebo parkoviště. Podle Brožovské je stav všech vzrostlých stromů v této lokalitě pravidelně sledován orgánem ochrany přírody Městského úřadu v České Lípě, se kterým Odloučené pracoviště ÚZSVM Česká Lípa úzce spolupracuje.

Dendrologický průzkum spadlého dubu ovšem proveden nebyl, jelikož v době vegetace nevykazoval známky poškození. „Domníváme se, že na vyvrácení stromu mají podíl současné klimatické podmínky, kvůli kterým došlo k podmáčení půdy v důsledku vysoké hladiny spodních vod,“ dodala Helena Brožovská.

Více čtěte ZDE: Jen krůček chyběl k tragédii

Tomáš Mařas