Tržiště se na náměstí v Dubé otevře už v osm hodin ráno. V 9.30 dorazí do centra T. G. Masaryk, který po poledni promluví k návštěvníkům z balkónu a navštíví šatlavu. Své umění předvede provazochodkyně, nebude chybět cimbálovka s tanečníky, pouliční divadlo Maxe Fische a pro děti loutkové pohádky nebo tvořivá dílna.

Dobovou atmosféru podtrhne chudobinec s žebráky a šatlava s vězni, výstava hasičské techniky, historický kolotoč, flašinetář nebo ukázky parního stroje či výroby skla. K dostání budou i dobroty od staročeského řezníka nebo grilované ryby.

Slavnosti přinesou i dopravní omezení. Ve středu 1. května od 4.00 do 19.00 bude zcela uzavřené Masarykovo náměstí, dále ulice Školní, Poštovní, Jana Roháče, Luční a Malá.

Kam vyrazit 1. května?

Májové slavnosti 2024
Kdy: středa 1. května v 11 hodin
Kde: náměstí Osvobození, Cvikov

Proč přijít: Tradiční jarní prvomájové oslavy budou ve Cvikové plné hudby. Mimo jiné vystoupí: Brontosauři revival, Ilegální bobr, Petr Vondráček se svou kapelou Lokomotiva, Jakub Děkan, Šrouby a Matice, Wotazník či Carpatia castle.

Zpřístupnění středověké věže
Kdy: středa 1. května od 9.00 do 16.00
Kde: Státní zámek Lemberk
Za kolik: 80 korun

Proč přijít: Ve státní svátek vás čeká zpřístupnění středověké věže s vyhlídkou po okolí zámku Lemberk. Věž bude k dispozici pro vaše stoupání vzhůru do 16 hodin.

Prvomájová vyjížďka historických kol
Kdy: středa 1. května od 1.00
Kde: start z areálu Autoklubu Nový Bor

Proč přijít: Tradiční vyjížďka v Novém Boru. Příjezd účastníků do areálu Autoklubu je možný od 9:30. Trasa je cca 16 km. Předpokládaný dojezd do cíle k poděkování účastníkům a vyhlášení vítězů ankety i dalších kategorií je cca v 16.00. Pro každého předem přihlášeného je na památku přichystán účastnický list s předtištěným jménem, ostatní dopíšeme ručně v den vyjížďky. Na trase opět anketa o nejlepší kostým pánský a dámský, nejpůsobivější kolo. Vítězové ankety a dalších tradičních kategorií budou tradičně odměněni cenami. Na dvoře Autoklubu bude opět možnost drobného občerstvení. Dále drobná “burza” součástek a letos je na burzu připraveno 40 jízdních kol z poválečného období.

Slavnostní otevření baziliky minor
Kdy: středa 1. května od 10.00
Kde: bazilika sv. Vavřince a sv. Zdislavy Jablonné v Podještědí

Proč přijít: Slavnostní otevření obnovené baziliky sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném v Podještědí proběhne ve státní svátek. Přímý přenos ze slavnostní mše, kterou nad hrobem české světice Zdislavy z Lemberka bude sloužit biskup litoměřický Stanislav Přibyl a provinciál dominikánu Lukáš Fošum, můžete sledovat na ČT2 od 10 do 11:30.

Svatozdislavský benefiční koncert
Kdy: středa 1. května ve 14.00
Kde: Státní zámek Lemberk
Za kolik: dobrovolné vstupné

Proč přijít: Tradiční charitativní koncert pořádaný k uctění památky a odkazu svaté Zdislavy z Lemberka. Letos ve znamení Roku české hudby.

Street food festival
Kdy: středa 1. května od 10.00 do 19.00 
Kde: Dům kultury, Liberec

Proč přijít: Přijďte ochutnat moderní i nemoderní gastronomii a zažít, co je to street food. Těšit se můžete na mix chutí světových kuchyní ale i té české, dorazí i tolik oblíbené food trucky. K dobrému jídlu patří samozřejmě i skvělé víno či pivo z malých pivovarů. K sladkému zase jen ta nejlepší výběrová káva.

Podívejte se: Stráž slaví, zámek Vartenberk je přístupný. Budou se tam pěstovat houby?

Zdroj: Ladislava Sdrzallek