Velkou investici do rozvoje cestovního ruchu chystá město Dubá. Ještě na jaře chce začít první etapu zvelebování místní rekreační oblasti autokempu Dubá, ležícího na břehu Černého rybníka a patřícího mezi nejznámější přírodní koupaliště a rekreační zařízení na Českolipsku.

Už na jaře by mělo v autokempu vyrůst devět nových dřevěných chatek. Další dvě, ještě komfortnější chaty, by se v autokempu měly objevit příští rok.

„O modernizaci autokempu se v Dubé bavíme už několik let. Původní chatky už začaly být nevyhovující. Zatéká do nich a hodně zestárly," říká starostka Dubé Zdeňka Šepsová.

Radnice si podle ní proto nechala vypracovat architektonickou studii na celý autokemp. A město teď podle ní chce postupovat v modernizaci rekreačního zařízení.

Ptačí budky

„Chatky, které byly v nejhorším stavu, jsme už nechaly zbourat. Byly mezi nimi chaty, které tvořily dvě velké místnosti pro šest nebo sedm lidí. Takové hromadné ubytování už dnes ale téměř nikdo nevyhledává," objasnila starostka jednu z dalších nevýhod původních chat.

Architekti Dubé nově navrhli chatky, které budou pro dva až čtyři lidi, spát se v nich bude na palandách. „Pracovně jim říkáme ptačí budky," uvedla starostka.

Podle ní chatky budou umístěné ve svažitém terénu nad Černým rybníkem. Po starých chatkách se navíc uvolní část areálu, která je na rovině. „To místo bychom chtěli využít pro stany," objasnila starostka.

Každá nová chatka bude samostatně přístupná a napojená na elektrickou energii. Dvě komfortnější chaty, které vzniknou až v příštím roce, budou také zásobeny vodou a odkanalizovány. Celý projekt je už nyní ve fázi územního řízení a město chce první vybudování chatek stihnout ještě do začátku nové turistické sezóny.

Chatková „osada" na břehu Černého rybníka v Nedamově představuje pro Dubou jednu z největších možností a záruk rozvoje cestovního ruchu. Proto je kemp dodnes v provozu pod přímou kontrolou města.

V areálu také funguje zrekonstruované letní kino, což je na Českolipsku úplná rarita. Poslední letní kino, které ještě nezaniklo. Město tu také pořádá další kulturní akce, mezi nejvýznamnější a nejproslulejší z nich patří Mezinárodní jazzové dny, které probíhají každoročně v srpnu pod patronátem zpěvačky Evy Pilarové, jež má na Dubsku chalupu.