O tom, že viník dopravní nehody, která se stala 8. září 2006 u Dubé, unikl potrestání, jsme už v Deníku informovali. Klíčovou roli v případu hraje spis o nehodě.
„Spis uvedené dopravní nehody byl doručen na podatelnu Městského úřadu Česká Lípa až dne 19. března 2008. Vzhledem k tomu, že dnem 8. zářím 2007 zanikla odpovědnost za přestupek, nezbylo nic jiného, než uvedený případ dle § 66 odst. 3 písm. e) zákona č. 200/1990 Sb., o přestupcích odložit,“ informovala tisková mluvčí Městského úřadu v České Lípě Kateřina Amrichová.
Policie ovšem říká něco jiného. „Tato informace neodpovídá skutečnosti. Spisový materiál byl Městskému úřadu v České Lípě doručen pracovnicí dopravního inspektorátu již 25. června 2007, jeho převzetí svým podpisem stvrdila pracovnice podatelny Městského úřadu v České Lípě do doručovací knihy,“ ohrazuje se tisková mluvčí českolipské policie Ivana Baláková.
Městský úřad si podle Ivany Balákové později požádal ještě o zaslání kopie stejného spisu s vysvětlením, že se původní spis (převzatý Městským úřadem Česká Lípa dne 25. června 2007) ztratil.
„Na základě této žádosti policisté doručili již jen kopii požadovaného spisu městskému úřadu dne 19. března 2008, což pracovnice tamní podatelny opětovně stvrdila svým podpisem. Námi poskytnuté informace jsou doložitelné v naší doručovací knize,“ dodala policejní mluvčí Ivana Baláková.
Tisková mluvčí městského úřadu Kateřina Amrichová na doplňující dotaz, jak to bylo s originálem spisu, napsala: „O tomto spisu byl odbor dopravy poprvé informován ze strany pojišťovny, která se dotazovala na výsledek přestupkové řízení. Na základě tohoto podnětu se odbor dopravy obrátil na republikovou polici. Spis uvedené dopravní nehody byl doručen na podatelnu Městského úřad Česká Lípa dne 19. března 2008.“
Dodává, že ale dnem 8. zářím 2007 zanikla odpovědnost za přestupek, a tak úřadu nezbylo nic jiného, než celý případ odložit.
Policejní mluvčí si ale stojí za svým: „My máme doklad, že spis převzali už v červnu 2007, v březnu 2008 si převzali jen kopii,“ zdůrazňuje.
„Řidič nyní dále řídí a ohrožuje další nevinné lidi a děti!“ říká M. Hrušková, maminka jedné z dívek, které po nehodě skončily v nemocnici.
Připomeňme průběh nehody: mikrobus s přívěsem projížděl od Prahy na Českou Lípu. Nedaleko obce Bukovec se v zatáčce řidič mikrobusu údajně lekl nákladního vozidla v protisměru, ztratil kontrolu nad řízením a vyjel mimo vozovku, kde mikrobus narazil do stromu.
Při nehodě utrpělo lehké zranění patnáct dětí.
Na místě zasahovali hasiči, policie a záchranka, která dorazila i s vrtulníkem.