VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nevidomé a zdravé děti se učí spolu

Dubá - Už čtvrtý rokem se v základní škole v Dubé na Českolipsku učí i nevidomé děti.

30.1.2009
SDÍLEJ:

Spolužáci Tomáše Pompy odjeli v den předávání pololetního vysvědčení na výlet do planetária. On však zůstal ve škole a pracuje na úkolech z matematiky, které mu jeho třídní učitelka zadala. Foto: Deník/Petr Jeník

Tehdy sem k zápisu do první třídy přišel Tomáš Pompa a ačkoli škola v té době nebyla jakkoli připravená na výuku nevidomých, museli jej přijmout a vlastně se tomu ani nijak nebránili.

Uběhlo už tři a půl roku a Tomášova učitelka ovládá Braillovo písmo a nepotřebuje ve třídě při výuce už ani osobní asistentku, která by se o Tomáše během hodin starala. Vlastně jí ani nic jiného nezbývá. Škola totiž od zřizovatele, tedy kraje, nedostává na asistenční služby dostatek peněz. Kraj přispívá pouze na jednu asistentku a to ještě pouze na poloviční úvazek. Ta se věnuje Tomášově sestře Martině, která je stejně jako on nevidomá a v současné době navštěvuje druhou třídu.

Kromě peněz na asistentku chybí škole i peníze na další věci, které jsou k výuce nevidomých žáků zapotřebí, což potvrzuje i ředitelka školy Jindřiška Skalická. „Na nevidomé děti sice dostáváme větší příspěvky než na zdravé děti, ale ty ani zdaleka nepokryjí náklady s jejich výukou spojené,“ uvedla. „Jen přeložení učebnice do Braillova písma stojí hodně peněz. Vytištění učebnice, která je již přeložená, vyjde přibližně na tisíc korun. Když chceme přeložit učebnici novou, vyjde nás to na mnohem více.“

Kromě učebnic ale nevidomí žáci potřebují i mnoho jiných pomůcek. I ty stojí peníze, které musí škola platit z vlastních prostředků a ačkoli rodiče nevidomých dětí dostávají sociální příspěvky určené na zabezpečení dětí, školní pomůcky musí hradit škola. Zákon totiž říká, že vzdělání je zdarma.
Škole proto nezbývá nic jiného, než žádat o peníze někoho jiného než je její zřizovatel.

Vybavení zde pořídili už v předešlých letech a už ho mají dostatečné. Peníze ale potřebují stále. Rádi by totiž přijali další asistentku, která by pomáhala Tomášovi ve čtvrté třídě. Kromě jeho třídní učitelky jej totiž začínají učit i učitelky, které se s výukou nevidomých dětí dosud nesetkaly. Například při angličtině by se Tomáš bez pomoci neobešel.

„Proto jsme požádali o finanční pomoc Nadační fond Českého rozhlasu,“ uvedla Tomášova třídní učitelka Veronika Matějková. Finanční příspěvek škola také dostala, a to v plné výši, jakou požadovala, tedy více než 55 tisíc korun. „Za tento příspěvek děkujeme, a to nejen Nadačnímu fondu Českého rozhlasu, ale i všem, kteří nám prostřednictvím sbírky Světluška pomohli,“ děkují společně Veronika Matějková i Zdeňka Wagenknechtová, která je třídní učitelkou Tomášovy sestry Martiny.

Autor: Petr Jeník

30.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Projekt Naši prvňáci. Ilustrační foto

Naši prvňáci: Už zítra představíme další školáky ze ZŠ K. H. Máchy Doksy

DOMINANTA krajiny kolem České Lípy kopec Špičák s rozhlednou, která je zatím pro návštěvníky zavřená.
2

Čí bude rozhledna na Špičáku? Majitel ji nabídl městu ke koupi

Nový Bor dál sní o vítězství. Nestačil na Velvary

Nový Bor - Novoborští fotbalisté hostili silný tým Velvar, který se v případě výhry mohl dostat do čela divizní tabulky.

ANKETA: Zrušili byste zákaz kouření v restauracích?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

ANKETA: Omezili byste pracovní týden z pěti dnů na čtyři?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení