Po měsíci zůstala ale polovina víl a velký Dubánek musel být třikrát opravován. „Mrzí nás, že jsme museli stezku ukončit, ale vše bylo zničené a nemáme čas tam neustále chodit a vše opravovat,“ zdůraznila Jana Mrkvičková. Ta vytvořila víly, které mají tělíčka z drátků a papírové lepenky. Na dozdobení použila umělé květiny a kousky organzy, vždy sladěné do barev. „Netušíme, zda výzdobu někdo ničí cíleně, nebo se jedná o znuděné náctileté, který tímto způsobem tráví svůj volný čas,“ podotkla.

Přitom podle duchovního otce Dubánků Romana Hurtíka je tato lokalita ideální pro maminky s kočárky. Problém vidí ale v odlehlosti místa, neprojde tu tolik lidí a pro něj to je daleko na denní kontroly. „Neztrácíme naději, zkusíme vrátit postavičky zpět na Holý Vrch a postupně se přesouváme i mimo okres. Nově jsou Dubánci k vidění v České Kamenici,“ podotkl Hurtík s tím, že ho mrzí, jak se někteří k jeho výtvorům chovají. „Pokud se bude ničení na Holáku znovu opakovat, už je nebudu rozmisťovat, nemám na to energii,“ dodal.

Modelář Roman Hurtík je autorem na Českolipsku úspěšné serie postaviček "Dubánci z Holého vrchu". Načančat finální postavení postavičky a příslušenství je mnohdy nejtěžší.
Dubánci lákají k návštěvě lesa. Podívejte se na roztomilé postavičky z žaludů

Zpráva o ukončení stezky zvedla vlnu zklamání hlavně u maminek s malými dětmi. „Velky dubánek byl úžasný. Když jsme tam byli, tak jsem si říkala, ze by bylo fajn mít takový pohádkový les s více velkými postavičkami. Ale vidím, že Lípa si to prostě nezaslouží,“ napsala pod příspěvek na Facebooku paní Renata.

„Sekat ruce! V téhle době si člověk neváží absolutně ničeho. Je mi z toho smutno. Vám ale moc děkujeme! Byli jsme z dubánků nadšení! Jste moc šikovní,“ netajila rozhořčení Andrea. Nápad Romana Hurtíka ocenil i Vítek z České Lípy, který společně s přáteli a dětmi podnikl několik výletů za Dubánky. Hlavně děti z nich byly nadšené. „Ať to odstraní, když si toho lidé neváží. Je to jejich čas, který tomu věnují,“ podotkl.

Jarní víly.
K Dubánkům v Lípě přibyly jarní víly. Stvořila je Jana Mrkvičková

Tvůrkyně víl se odradit nenechala a nadále bude pokračovat ve zvelebování svého okolí. „Získala jsem hodně materiálu na tvoření a mohu slíbit, že chystám další postavičky, jako je velký Dubánek. Určitě je na co se těšit a věřím, že z toho budou mít hlavně děti radost,“ nastínila plány Jana Mrkvičková.