Zaujetí a radost z práce s motorovou pilou či dláty vyzařovala z party mužů i žen, kteří se tento týden u koupaliště v Nedamově účastní 3. ročníku Dubského dřevosochání. Krásné kusy kmenů stromů proměňují unikátní díla, která město Dubá umístí do svého lesoparku.

„Dub je skvělé dřevo pro práci s motorovou pilou, dobře se mně dělají detaily,“ řekla Magdaléna Malá z Dvora Králové. Ve svém zadání z dubového kmene netesá sochu, ale masivní lavici, na níž se rýsují i tři postavičky zvířátek: „Chci aby byla atraktivní pro děti. Jsou tam zvířátka typická pro les, liška a zajíčci, kteří se lišce budou smát,“ podotkla žena, co se s pilou umí ohánět lépe než leckterý muž. Poblíž ní zpracovává do podoby víly „Olšanky“ zářící mohutný blok olše další mladá sochařka Marta Novotná z Českého ráje.

Novou naučnou trasu otevřeli v sobotu v Kravařích. Liščí stezka s osmi zastávkami je dlouhá necelých 5,5 kilometru.
FOTO: Kravaře otevřely novou Liščí stezku. Je vhodná pro cyklisty i pro kočárky

„Veškeré podmínky jsou tady fajn, je tu i bezvadná parta, ráda sem jezdím,“ komentovala svou účast a prozradila, k práci se dřevem se dostala už jako malá, kdy tvořila z keramiky a dřeva nejrůznější figury. V Dubé – Nedamově byla již na předchozích ročnících setkání dřevosochařů. „Olše má nádhernou barvu. Máme tu pěkné, kvalitní dřevo,“ řekla. Základem pro její práci je také motorová pila: „Nejprve si udělám nákres, pak ořežu přebytečnou hmotu a dál už používám menší a menší pily, nakonec i frézky, flexy, kartáče a dláta na dokončení,“ vysvětlila Novotná.

Podle Jaromíra Dědka z Dubé vždy předem vědí s jakými druhy dřeva si budou muset poradit a stvořit originální objekt, který pak ozdobí veřejný prostor. „Práce se dřevem mě živí. Na podobné akce jezdím po celé zemi, ale i do Polska a Německa,“ řekl sochař.

Výsledek snažení a umu účastníků Dubského dřevosochání mohou lidé shlédnout během Dnů evropského dědictví, které se budou v Dubé konat v sobotu 12. září. U historické sušárny chmele.

Zámecký areál v Zahrádkách hostil v sobotu 9. ročník Vaření kotlíkových zvěřinových gulášů. Do boje letos zasáhlo 12 týmů.
FOTO: Na soutěži v Zahrádkách nejvíc chutnal guláš z jelena

„Je radost pozorovat, jak se postupně kmeny mění a jak si řezbáři hrají i s různými detaily. V letošním roce se jedná o kmen olše, jasanu a dubu, ze kterých vzniknou duchové těchto stromů. Ty budou v příštím roce těšit kolemjdoucí směrem na koupaliště na místě, kde kvůli ochrannému pásmu elektrického vedení byla vyřezána olšová alej,“ řekla k akci starostka města Irena Žalovičová. Podle ní, je někdy potřeba pokácet strom, který je krásný, vzrostlý, ale byl například vysazen na nevhodné místo.

„Občas se to stává a přesně kmeny takových stromů jsou využity právě k dřevosochání,“ uvedla starostka. Umělci kmen prohlédnou, někdy využijí jeho netradičního tvaru a vnesou do něj svou fantazii. Několik kmenů na místě zůstalo a na doporučení krajinářky je radnice nechala úspěšně obrazit. „Mezi takto obrostlé kmeny přijdou právě duchové stromů, které mohou mít i vzdělávací potenciál a v budoucnu je budeme chtít propojit s blízkým lesoparkem, na kterém začínáme pracovat.  Já osobně mám ráda přírodní materiály a kvalitní dřevo má velkou hodnotu. Sochy a lavičky z kmenů mají osobitou energii a jsou krásné,“ řekla Irena Žalovičová. Pořádání dřevosochání inspirovalo i některé místní a také se pokoušejí o své výtvory. „Šíří se krásné řemeslo,“ ocenila.

Dny evropského dědictví

Dny evropského dědictví v sobotu zahájí v dopoledne v kostele (10-12 hodin) a ve Slávii (11-12) formou dnů otevřených dveří, dopoledne na náměstí budou k vidění historická vozidla, na náměstí v Dubé je umístěn měřený úsek závodů Klubu historických vozidel Mladá Boleslav Oldtimer Bohemia rally 2020 a to zhruba kolem desáté hodiny. Od 13 hodin budeme pokračovat malými slavnostmi u Sušárny chmele. „V letošním roce dostává nový kabátek a nové výplně oken, dveří a vrata, práce ještě nejsou úplně dokončeny, ale již dnes je vidět, jak bude krásná, zatím alespoň zvenčí,“ doplnila Zuzka Martínková z dubské radnice.