VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Duha chválí Novoborské za třídění odpadů

Českolipsko - Ocenění a chválu sbírají města a obce na Českolipsku za to, že si dokázaly dobře poradit s tříděním odpadu. Za úspěšné nakládání s komunálními odpady chválí například Nový Bor hnutí Duha v publikaci Vysoká míra recyklace.

21.10.2009 5
SDÍLEJ:

Barevné kontejnery na tříděný odpad jsou v dnešní době součástí všech měst a obcí. Jejich obyvatelům jde separování odpadů dobře, což dokazuje i řada ocenění a uznání. Foto: Deník/Petra Hámová

Město je v ní uvedeno jako jedna ze třinácti obcí v České republice, které jsou dávány ostatním za vzor. Dokázaly se totiž dobře a zajímavě vyrovnat se snižováním netříděných odpadů a se zvyšováním míry recyklace. Konkrétně vlivem projektu, který je zaměřený na třídění papírů a plastů v domácnostech do pytlů označených čárovým kódem.

„Pytlový systém zvyšuje čistotu vytříděných surovin, což znamená, že je obec může prodat dráž. Například příjmy za prodej plastů byly vloni pětkrát vyšší než předchozí rok. Dalšími klady pytlového sběru je vysoké zapojení domácností v bytové zástavbě, vyšší čistota kolem kontejnerových hnízd a snížení počtu svozů kontejnerů, které nejsou přeplňovány,“ vybíráme z článku Pytlový sběr s čárovými kódy, v němž si autoři publikace detailně všímají systému zavedeném v Novém Boru v roce 2008.

Na cestu zvýšené míry recyklace komunálních odpadů se Česká republika vydala v roce 2003 přijetím Plánu odpadového hospodářství. „Doufáme, že předložené příklady povedou představitele obcí k nastartování podobně úspěšných projektů a zodpovědné politiky přimějí k přijetí takové odpadové legislativy, která z ojedinělých ukázkových projektů udělá celorepublikový standard,“ píší autoři publikace.

Zaměřili se na bioodpad

Z obcí dávaných za příklad stojí za zmínku i ty, které se ve svých projektech orientují na kompostování nebo oddělený sběr bioodpadu. Právě jeho sběr byl vloni zahájen v České Lípě. „Možnost zapojit se do projektu a získat tak příležitost tímto způsobem nakládat s biologickým odpadem ze svých zahrádek a domácností získalo již pět set domácností z České Lípy,“ upozorňuje starostka České Lípy Hana Moudrá. „Na základě výsledků loňského roku očekáváme, že se ve městě v letošním roce sebere na čtyři sta tun biologicky rozložitelného odpadu.“

Českolipané mohou odkládat recyklovatelné odpady do sto pětaosmdesáti souprav na tříděný odpad. „Mají také k dispozici sběrný dvůr, kde mohou bezplatně odložit objemný odpad, všechny druhy domácích elektrických spotřebičů, baterie z drobných spotřebičů a zářivkové trubice,“ doplňuje českolipký místostarosta Jan Stejskal.

Všechny zmíněné elektrospotřebiče jsou následně odebrány firmami, zabývajícími se jejich recyklací, a díky tomu město nemusí platit za likvidaci. „Naší snahou samozřejmě je, aby celý systém třídění odpadů v České Lípě dobře fungoval,“ shrnuje Hana Moudrá.

Třídění odpadů šlo v loňském roce nejlépe obyvatelům Cvikova. Dokázalo to druhé místo v soutěži Zlatá popelnice, kterou pořádá Liberecký kraj. Každý Cvikovák vytřídil v průměru více než 37 kilogramů odpadu. Mezi finalisty se dostala ještě Dubá. Cvikov získal za úspěch v soutěži herní prvky, které byly z velké části vyrobeny z recyklátů a za odměnu slouží nejmenším obyvatelům města.

Snaha obcí a měst třídit odpad je poměrně velká, říká Jiří Blecha, jednatel Compag sever s. r. o.

Samotný svoz tříděného odpadu z jednotlivých obcí regionu vyžaduje složitou organizaci a komplexní přípravu. Své o tom ví jednatel společnosti Compag sever s.r.o. Jiří Blecha. Firma zajišťuje svoz recyklovaného i směsného odpadu nejen z Nového Boru, ale i z Mimoně, Stráže pod Ralskem, Jablonného v Podještědí, Ralska a celé řady obcí v okolí.

Do jaké míry se snaží ostatní obce regionu třídit odpad?
Snaha obcí třídit odpad je poměrně velká. V tuto chvíli je však ekologické hledisko věci stále více konfrontováno s ekonomickou stránkou věci. Třídit odpad je samozřejmě náročnější finančně i technicky. Krize, která se projevuje i v rozpočtech obcí, je pro mnohé silným argumentem proti separaci odpadů.

Jaký je třeba v Novém Boru poměr mezi tříděným a netříděným odpadem?
To se nedá jednoduše říci. Tonáž odpadu totiž není dostatečně směrodatným hlediskem, protože například papír a plasty jsou o hodně lehčí než klasický směsný odpad.

Jaké výhody a nevýhody přináší recyklace vám, coby zpracovateli odpadů?
V tuto chvíli je pro nás recyklace vysloveně nevýhodná. Například papír vozíme nejčastěji do Liberce. Až do pololetí minulého roku nám platili za vytříděný papír. Dnes, pokud tam chceme něco odvézt, musíme platit my. Co se plastů týče, cena pro nás je stejná, jako kdybychom je vyvezli na klasickou směsnou skládku. Ekonomická náročnost separovaného odpadu je tedy bezesporu obrovská už kvůli vzdálenosti odběrných míst.

Kolik má vaše společnost zaměstnanců?
V současné době jich máme asi padesát, ale všichni se nezabývají odpady. Tady v Mimoni se staráme o veřejné o světlení, máme na starosti letní i zimní údržbu komunikací a údržbu zeleně. Také jsme začali pod koncesí krajského úřadu meziměstskou autobusovou linku

Autor: Tomáš Cidlina

Autor: Radmila Pokorná

21.10.2009 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Zdravotnictví - Zdravotnictví Chirurg 24 100 Kč

Lékaři v chirurgických oborech Lékař/ka na oddělení chirurgie. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24100 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Místo výkonu práce: Purkyňova 1849, Česká Lípa, Mzdové podmínky budou dohodnuty při osobním setkání , Nabízíme: zázemí stabilní ziskové akciové společnosti, moderní pracovní prostředí, přístrojové vybavení na vysoké úrovni, výborné finanční ohodnocení, možnosti profesního růstu, možnost trvalého vzdělávání. Dále nabízíme Zdravé stravování za zvýhodněné ceny, významnou podporu vzdělávání bez kvalifikačních dohod včetně studijního volna, týden dovolené navíc, příspěvek na penzijní připojištění, věrnostní kartu s maximální slevou do Nemocniční lékárny a Centra zdraví, odměny za pracovní výročí, výhodné mobilní tarify i pro rodinné příslušníky, pomoc při zajištění ubytování, společenské akce., Požadujeme: VŠ vzdělání dle zákona č. 95/2004 Sb., specializovanou způsobilost v oboru (případně absolvent nebo lékař se základním kmenem), morální a občanská bezúhonnost, příjemné vystupování a zájem o obor., Nástup možný ihned nebo dle dohody.. Pracoviště: Nemocnice s poliklinikou česká lípa, a.s., Purkyňova, č.p. 1849, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Pavlína Simmerová, +420 487 954 035.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 17 000 Kč

Obsluha šicích a vyšívacích strojů Šič/ka operátor šicího stroje - šití autopotahů. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 185. Poznámka: Nabízíme : - nástupní plat 17.000,- Kč, - po zapracování 23.000,- Kč a bonusy (13. – 14.plat, docházkové bonusy, ocenění kvality), - nadstandardní sociální program (dotované ceny obědů/večeří, příspěvek na penzijní připojištění…), - týden placeného volna nad rámec dovolené, - zdarma zajišťujeme dopravu do zaměstnání, - dárky pro zaměstnance, Požadujeme : - manuální zručnost, - chuť a schopnost se učit, - odolnost vůči stresu a schopnost pracovat pod tlakem, - schopnost pracovat v kolektivu, - kvalitně odvedenou práci, - dobrý zdravotní stav, , Vhodné i pro cizince., Místo výkonu práce: Jezerní 101, Stráž pod Ralskem. Pracoviště: Adient czech republic k.s. , odštěpný závod stráž pod ralskem, Jezerní, č.p. 101, 471 27 Stráž pod Ralskem. Informace: Jiří Černoušek, +420 487 806 205,800 100 543(bezplatnálinka).

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Finanční poradce 17 360 Kč

Investiční poradci specialisté Investiční techničky/ investiční technici v odboru rozvoje města a investic. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 17360 kč, mzda max. 28320 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Charakteristika pracovního místa: , Příprava a realizace jednotlivých investic menšího rozsahu nebo částí velkých investic., Zajišťování přípravy investičních akcí, zpracovávání investičních záměrů podle zadání, způsobů financování, projektové přípravy apod. Řešení majetkoprávních vztahů podle investičních záměrů a technickoekonomických požadavků. Zpracovávání rozpočtů a plánů nákladů na přípravné, průzkumové a projektové práce. Zajišťování realizace investičních akcí včetně dozorování průběhu realizace investic, výběr a koordinace dodavatelů a jiných účastníků stavby, přebírání prací, příprava, uzavírání a provádění změn smluv, prověřování , a zajišťování úplnosti investiční dokumentace a zpracovávání zápisů a protokolů o předání staveb, zajišťování odstraňování nedostatků v průběhu jejich realizace. Průběžná kontrola čerpání finančních prostředků z rozpočtu., Místo výkonu práce: Městský úřad Česká Lípa , Platové zařazení a platové podmínky: tarifní rozpětí od 17 360 do 28 320 Kč podle zápočtu let odborné praxe, osobní příplatek dle ust. § 131 zákoníku práce, Předpokládaný termín nástupu: dle dohody, Pracovní poměr bude sjednán na dobu: neurčitou, Kvalifikační předpoklady a požadavky:, -min. střední vzdělání s maturitní zkouškou stavebního, popř. příbuzného technického směru, -orientace v základních stavebně-právních normách a základních otázkách legislativy oblasti veřejných zakázek a smluvního práva, -zodpovědný přístup k řešení problémů, komunikační dovednosti, -výborná znalost práce s MS Office, administrativní schopnosti, -řidičské oprávnění skupiny B - aktivní řidič, Nabízíme: 5 týdnů dovolené, 4 sick days, prémie, pružná pracovní doba, stravování formou jídelních kupónů, příspěvek na penzijní připojištění, zvyšování kvalifikace formou školení, Náležitosti písemné přihlášky: jméno, příjmení, titul uchazeče - datum a místo narození - státní příslušnost - místo trvalého pobytu - číslo občanského průkazu (nebo číslo dokladu, o povolení k pobytu, jde-li o cizího státního občana) - název pracovní pozice, o kterou se uchazeč uchází - datum a podpis uchazeče, Přílohy přihlášky: , -životopis, ve kterém jsou uvedeny údaje o dosavadních zaměstnáních a o odborných znalostech a dovednostech,, -kopie dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání , Lhůta pro podání přihlášky (vč. příloh): 10.04.2018 - 12:00 hodin , Způsob podání přihlášky: obálku označenou "Investiční technička / investiční technik" zaslat na adresu: Tajemník MěÚ, Městský úřad, náměstí T. G. Masaryka 1/1, 470 36 Česká Lípa nebo předat osobně v podatelně Městského úřadu Česká Lípa , Po ukončeném výběrovém řízení si mohou uchazeči svoje doklady a ostatní písemnosti osobně vyzvednout v oddělení personalistiky a mezd - následně budou tyto protokolárně skartovány., Vyhlašovatel si vyhrazuje právo zrušit toto oznámení kdykoliv v jeho průběhu.. Pracoviště: Město česká lípa, náměstí T. G. Masaryka, č.p. 1, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Hana Málková, +420 487 881 116.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel odborných předmětů 25 000 Kč

Učitelé odborných předmětů (kromě pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami) Učitel/ka odborného výcviku pro učební obor "Lesnické práce". Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Odborné požadavky na pracovní pozici učitel odborného výcviku oboru „Lesnické práce“:, 1. Vyučen v oboru „Lesnické práce“ nebo v oboru příbuzném (Zemědělské práce, Zpracování dřeva) + doplnění pedagogického minima (1 semestr)., 2. V případě zájemců – cizinců – je vyžadována znalost českého jazyka. Je třeba doložit v souladu s Vyhláškou č. 433/2013 Sb., o prokazování znalosti českého jazyka a českých reálií pro účely udělování státního občanství České republiky., Další požadavky:, 1. Trestní bezúhonnost, 2. Zdravotní způsobilost vykonávat danou pracovní pozici, 3. Žadatel předloží doklad o tzv. pedagogické způsobilosti (tzn. doklad o absolvování „Studia pedagogiky“ v akreditovaném kurzu dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků dle §22 zákona 563/2004 sb., o pedagogických pracovnících a §3 vyhlášky č.317/2005 Sb., o dalším vzdělávání pedagogických pracovníků), 4. Případně doloží, že je v současné době zaměstnán v oboru (či vykonává praxi jako OSVČ v daném oboru) a předloží podepsané písemné prohlášení, ve kterém se zaváže k tomu, že do doby nejdéle devíti měsíců od podepsání pracovního poměru zahájí toto studium s tím, že ho nejdéle do dvou let od zahájení úspěšně dokončí., 5. Schopnost týmové práce, komunikační dovednosti., 6. Řidičský průkaz a základní počítačové dovednosti jsou výhodou., Nabízíme, 1. Platové ohodnocení dle nařízení vlády č. 564/2006 Sb., ve znění pozdějších předpisů., 2. Osobní příplatek podle schopností a vnitřních předpisů SOŠ a SOO, 3. Příspěvek na stravování, 4. 8 týdnů dovolené, 5. Po odpracování jednoho roku další finanční výhody z FKSP (Např. příspěvek na rekreaci 5000 Kč ročně), Bližší informace o této pracovní pozici Vám poskytne zástupce ředitele pro praktické vyučování pan Ing. Stanislav Bajtl na telefonním čísle 604 253 222., Zájemci mohou posílat své přihlášky včetně životopisu v ČJ na e-mailovou adresu: sekretariat@skolalipa.cz, Nástup dle dohody., Poučení:, Zasláním přihlášky dáváte souhlas se zpracováním Vašich osobních údajů dle § 5 zákona č.101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, v platném znění, a jejich uchování v personální databázi této společnosti za účelem vyhledání vhodného zaměstnání pro Vaši osobu. Tento souhlas platí po dobu 1 roku od odeslání přihlášky.. Pracoviště: Střední odborná škola a střední odborné učiliště, česká lípa, 28. října 2707, příspěvková organizace, 28. října, č.p. 2707, 470 06 Česká Lípa 6. Informace: sekretariat@skolalipa.cz, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 19. března 2018

Požár na dálnici, noc hrůzy v průsmyku a zmrzlí lyžníci: zhlédněte videa dne

Ilustrační foto.

Sníh a mráz byly proti fotbalu

OBRAZEM: Chlupáči rozveselili skiareál Severák

Jizerské hory – Dětský den s Jizerkovými připravila na sobotu SKI Bižu ve skiareálu Severák v Jizerských horách. 

FOTO: Nejlepší webovky mají Křižany. Vítězství si odnesly i Semily

Liberecký kraj – Nejhezčí webové stránky mají letos mezi obcemi v Libereckém kraji Křižany.

KRÁTCE: Na Polevsku si stále zalyžujete. Začala další výluka na trati

Českolipsko - Přinášíme krátké zprávy z celého regionu: zpravodajství z měst i obcí, krimi, kultury a sportu.

Přehlídka dokumentárních filmů Jeden svět ukáže Hranice práce

Liberecký kraj /ANKETA/ – Mezinárodní festival začíná v pondělí 19. března v Liberci i Jablonci nad Nisou.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT