VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Duha chválí Novoborské za třídění odpadů

Českolipsko - Ocenění a chválu sbírají města a obce na Českolipsku za to, že si dokázaly dobře poradit s tříděním odpadu. Za úspěšné nakládání s komunálními odpady chválí například Nový Bor hnutí Duha v publikaci Vysoká míra recyklace.

21.10.2009 5
SDÍLEJ:

Barevné kontejnery na tříděný odpad jsou v dnešní době součástí všech měst a obcí. Jejich obyvatelům jde separování odpadů dobře, což dokazuje i řada ocenění a uznání. Foto: Deník/Petra Hámová

Město je v ní uvedeno jako jedna ze třinácti obcí v České republice, které jsou dávány ostatním za vzor. Dokázaly se totiž dobře a zajímavě vyrovnat se snižováním netříděných odpadů a se zvyšováním míry recyklace. Konkrétně vlivem projektu, který je zaměřený na třídění papírů a plastů v domácnostech do pytlů označených čárovým kódem.

„Pytlový systém zvyšuje čistotu vytříděných surovin, což znamená, že je obec může prodat dráž. Například příjmy za prodej plastů byly vloni pětkrát vyšší než předchozí rok. Dalšími klady pytlového sběru je vysoké zapojení domácností v bytové zástavbě, vyšší čistota kolem kontejnerových hnízd a snížení počtu svozů kontejnerů, které nejsou přeplňovány,“ vybíráme z článku Pytlový sběr s čárovými kódy, v němž si autoři publikace detailně všímají systému zavedeném v Novém Boru v roce 2008.

Na cestu zvýšené míry recyklace komunálních odpadů se Česká republika vydala v roce 2003 přijetím Plánu odpadového hospodářství. „Doufáme, že předložené příklady povedou představitele obcí k nastartování podobně úspěšných projektů a zodpovědné politiky přimějí k přijetí takové odpadové legislativy, která z ojedinělých ukázkových projektů udělá celorepublikový standard,“ píší autoři publikace.

Zaměřili se na bioodpad

Z obcí dávaných za příklad stojí za zmínku i ty, které se ve svých projektech orientují na kompostování nebo oddělený sběr bioodpadu. Právě jeho sběr byl vloni zahájen v České Lípě. „Možnost zapojit se do projektu a získat tak příležitost tímto způsobem nakládat s biologickým odpadem ze svých zahrádek a domácností získalo již pět set domácností z České Lípy,“ upozorňuje starostka České Lípy Hana Moudrá. „Na základě výsledků loňského roku očekáváme, že se ve městě v letošním roce sebere na čtyři sta tun biologicky rozložitelného odpadu.“

Českolipané mohou odkládat recyklovatelné odpady do sto pětaosmdesáti souprav na tříděný odpad. „Mají také k dispozici sběrný dvůr, kde mohou bezplatně odložit objemný odpad, všechny druhy domácích elektrických spotřebičů, baterie z drobných spotřebičů a zářivkové trubice,“ doplňuje českolipký místostarosta Jan Stejskal.

Všechny zmíněné elektrospotřebiče jsou následně odebrány firmami, zabývajícími se jejich recyklací, a díky tomu město nemusí platit za likvidaci. „Naší snahou samozřejmě je, aby celý systém třídění odpadů v České Lípě dobře fungoval,“ shrnuje Hana Moudrá.

Třídění odpadů šlo v loňském roce nejlépe obyvatelům Cvikova. Dokázalo to druhé místo v soutěži Zlatá popelnice, kterou pořádá Liberecký kraj. Každý Cvikovák vytřídil v průměru více než 37 kilogramů odpadu. Mezi finalisty se dostala ještě Dubá. Cvikov získal za úspěch v soutěži herní prvky, které byly z velké části vyrobeny z recyklátů a za odměnu slouží nejmenším obyvatelům města.

Snaha obcí a měst třídit odpad je poměrně velká, říká Jiří Blecha, jednatel Compag sever s. r. o.

Samotný svoz tříděného odpadu z jednotlivých obcí regionu vyžaduje složitou organizaci a komplexní přípravu. Své o tom ví jednatel společnosti Compag sever s.r.o. Jiří Blecha. Firma zajišťuje svoz recyklovaného i směsného odpadu nejen z Nového Boru, ale i z Mimoně, Stráže pod Ralskem, Jablonného v Podještědí, Ralska a celé řady obcí v okolí.

Do jaké míry se snaží ostatní obce regionu třídit odpad?
Snaha obcí třídit odpad je poměrně velká. V tuto chvíli je však ekologické hledisko věci stále více konfrontováno s ekonomickou stránkou věci. Třídit odpad je samozřejmě náročnější finančně i technicky. Krize, která se projevuje i v rozpočtech obcí, je pro mnohé silným argumentem proti separaci odpadů.

Jaký je třeba v Novém Boru poměr mezi tříděným a netříděným odpadem?
To se nedá jednoduše říci. Tonáž odpadu totiž není dostatečně směrodatným hlediskem, protože například papír a plasty jsou o hodně lehčí než klasický směsný odpad.

Jaké výhody a nevýhody přináší recyklace vám, coby zpracovateli odpadů?
V tuto chvíli je pro nás recyklace vysloveně nevýhodná. Například papír vozíme nejčastěji do Liberce. Až do pololetí minulého roku nám platili za vytříděný papír. Dnes, pokud tam chceme něco odvézt, musíme platit my. Co se plastů týče, cena pro nás je stejná, jako kdybychom je vyvezli na klasickou směsnou skládku. Ekonomická náročnost separovaného odpadu je tedy bezesporu obrovská už kvůli vzdálenosti odběrných míst.

Kolik má vaše společnost zaměstnanců?
V současné době jich máme asi padesát, ale všichni se nezabývají odpady. Tady v Mimoni se staráme o veřejné o světlení, máme na starosti letní i zimní údržbu komunikací a údržbu zeleně. Také jsme začali pod koncesí krajského úřadu meziměstskou autobusovou linku

Autor: Tomáš Cidlina

Autor: Radmila Pokorná

21.10.2009 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

SERVIS

Státní a veřejná správa - Státní a veřejná správa Úředník veřejné správy 18 810 Kč

Úředníci v oblasti daní vrchní referent/rada v Oddělení vymáhacím. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 18810 kč, mzda max. 28320 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Ředitel Finančního úřadu pro Liberecký kraj jako služební orgán příslušný podle § 10 odst. 1 písm. f) zákona č. 234/2014 Sb., o státní službě (dále též „zákon“), vyhlašuje výběrové řízení na služební místo č. 260319 – vrchní referent/rada v Oddělení vymáhacím, Sekce Územní pracoviště v České Lípě, v oboru služby „Daně, poplatky a jiná obdobná peněžitá plnění., , Místem výkonu služby je Česká Lípa., Platová třída 10. Pracoviště: Finanční úřad pro liberecký kraj, územní pracoviště v české lípě, Pátova, č.p. 2892, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Petr Matějka, +420 487 808 341.

Obchod - Obchod Pokladní 17 500 Kč

Pokladníci v prodejnách Prodavač - pokladní. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17500 kč, mzda max. 18929 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Náplň práce:, -rozhodně nebudete celý den jen sedět za pokladnou, -čeká na Vás pestrá práce v podobě: dopékání pečiva, kontroly čerstvosti ovoce a zeleniny, doplňování zboží, -budete komunikovat se zákazníky a starat se o jejich spokojenost, Požadujeme:, -příjemné a vstřícné vystupování , -zodpovědnost a pracovní nasazení, -zkušenosti v obchodu uvítáme, nejsou pro nás však rozhodující, -uvítáme časovou flexibilitu a týmovost, Nabízíme:, -od prvního dne od nás získáte smlouvu na dobu neurčitou s pevně danými nárůsty mzdy (nástupní mzda 17 500 Kč, po 1. roce 18 214 Kč, po 2. roce 18 929 Kč), -stravenky v hodnotě 80 Kč, -5 týdnů dovolené, -všechno, co budete ke své práci potřebovat, Vás naučíme, -jednáme fér - díky elektronické evidenci docházky žádná Vaše odpracovaná minuta nezůstane bez odměny, -přijmeme Vás do naší Lidl rodiny, -dostanete možnost k vlastnímu rozvoji v podobě kariérního růstu, Pozice je vhodná i pro cizince., První kontakt - osobně v termínech: 18.6. v 10:00, 11:00 a 14:00; 21.6. v 14:00. Pracoviště: Lidl česká republika v.o.s.- doksy, Zámecká, č.p. 186, 472 01 Doksy. Informace: Miroslav Klimeš, .

Výroba - Výroba Kvalitáři a testovači výrobků 21 500 Kč

Kvalitáři a testovači výrobků, laboranti (kromě potravin a nápojů) Výrobní kontrola. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21500 kč, mzda max. 29000 kč. Volných pracovních míst: 15. Poznámka: Náplň práce:, - kontrola kvality skleněných asferických čoček pro automobilový průmysl, - práce s PC, - manipulace se skleněným produktem, Požadujeme:, - manuální zručnost, jemnou motoriku prstů, rychlost, -spolehlivost, samostatnost, - pozornost, trpělivost, - ochotu pracovat ve 3 směnném provozu, - kladný přístup k práci a učit se nové věci, Nabízíme:, - smlouvu na dobu určitou s možností přechodu na dobu neurčitou, - perspektivní zaměstnání v zázemí prosperující nadnárodní společnosti, - možnost dalšího rozvoje, - řadu zaměstnaneckých výhod (26 dní dovolené, stravenky, dopravné, příspěvek na školku a dětské hromadné rekreace, příspěvek na dioptrické brýle, poukázka na prací prostředky aj.), Pozice je vhodná i pro cizince a absolventy., Kontakt e-mailem: buresova@docteroptics.cz. Při osobním kontaktu životopisy s sebou!. Pracoviště: Docter optics s.r.o., Chelčického, č.p. 1932, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Dana Burešová, buresova@docteroptics.cz.

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 35 000 Kč

Odborní pracovníci organizace a řízení Referent odboru řízení kvality. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč, mzda max. 45000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: U pracovníka na úseku řízení kvality je podmínkou komunikativní znalost německého jazyka. , Obsahem práce je zpracování dat, příprava dokumentace, analýza procesu a komunikace především v německém jazyce. Praxe v oblasti řízení kvality není podmínkou., Hrubá měsíční mzda 35.000,- až 45.000,- Kč. , Vyžadujeme loajalitu, spolehlivost , samostatnost a vysoké pracovní nasazení., Nabízíme: dovolená 26 dní, příspěvek na dioptrické brýle, na mateřskou školku a dětskou rekreaci. , První kontakt emailem!. Pracoviště: Docter optics s.r.o., Chelčického, č.p. 1932, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Dana Burešová, +420 724 309 089,buresova@docteroptics.cz.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

DOMINANTA krajiny kolem České Lípy kopec Špičák s rozhlednou, která je zatím pro návštěvníky zavřená.

Majitel rozhledny Štěpánka městu kromě slevy slibuje i dar na podporu mládeže

Brazilská fanynka. Fotbalové MS Rusko 2018
10

Krásky z Brazílie, Kostariky i Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny E

FOTO, VIDEO: Benátská má letos nabito. Konkurence se nebojí

Liberecký kraj – Největší hudební událost léta na severu Čech se blíží.

FOTO: Česká herečka Jiřina Bohdalová má minci

Liberecký kraj – Herečka Jiřina Bohdalová v pátek v České mincovně v Jablonci slavnostně vyrazila a pokřtila mince večerníčkových postav Křemílka a Vochomůrky a jejich pařezové chaloupky.

AKTUALIZOVÁNO

Život řidičky si vyžádala tragická dopravní nehoda u Chřibské

Chřibská - Jeden život si vyžádala tragická dopravní nehoda, ke které došlo u obce Chřibská na Děčínsku. Jak vysvětlila policejní mluvčí Šárka Poláčková, v sobotu krátce před 13. hodinou se na silnici číslo 263 čelně srazila dvě osobní auta. "K nehodě došlo na silnici z České Kamenice, policisté odkláněli dopravu na Krásné pole," uvedla mluvčí policie.

Patřila turistům i nacistům. Prezidentská chata oslaví 90 let

Jizerské hory – Oslava jubilea chaty v Bedřichově proběhne tuto neděli. Lidé na ni mohou dorazit v dobovém oblečení.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT