Bydleli v paneláku na sídlišti v České Lípě, ale před sedmi lety zatoužili po životě na venkově. Náhoda je nakonec přivedla do malé osady Loubí u Holan. Na prodej byla místní bývalá rychta, dům s číslem popisným 1. „Tady to patřilo zemědělcům. Do čtrnácti dnů jsme s nimi byli dohodnutí. Vypadalo to tady úplně jinak, ale chtěli jsme do toho jít," vzpomíná Jan Nykl.

Společně s manželkou během sedmi let rozpadající se stavení zachránili a udělali z něj široko daleko nejvýstavnější dům. Část stavby dnes obývají, část provozují jako restauraci a největší část zabírá penzion „U rychtářky". Místo, ze kterého se stává zázemí pro činorodé, rodiny s dětmi i větší skupiny lidí, které zajímá mnohdy ještě málo prozkoumaná oblast jižní části Českolipska a zdejší osady a vsi plné kouzelné venkovské architektury.

Loubí 1. Celá záchrana sympatické adresy vypukla v roce 2007 nejprve přípravnými pracemi. „Dům i stodolu bylo potřeba vysekat z mnohaletých náletů zejména bezových keřů a zlikvidovat pozůstatky socialistického zemědělství. Po tolika letech byly stáje stále plné sena a v celém domě byly zavěšeny elektrické kvočny," vzpomíná Lenka Nyklová.

Ze stájí restaurace

Začala vznikat první projektová dokumentace, ve které se na papíře projevovaly představy nových majitelů, zakreslovaly se jednotlivé pokoje, namalovalo se bydlení do podkroví a stáje se papírově proměnily v restauraci.

Nyklovi se před sedmi lety pustili do obnovy zanedbaného stavení.

První správní rozhodnutí, které posvětilo zahájení rekonstrukce, dostali Nyklovi na konci roku 2007 a umožnilo jim zahájit udržovací práce na budově, které nakonec přerostly v celkovou rekonstrukcí střechy.

Další důležitá věc přinejmenším z pohledu návštěvníků malé osady Loubí se odehrála v roce 2011. Připravovalo se dokončení nejhezčí části fasády, kterou je uliční štít. Zednické a restaurátorské práce byly brzy dokončeny a na řadu přišel nátěr, který v původních barvách dal vyniknout překrásně zdobenému průčelí.

Vloni se už Niklovi soustředili především na dokončení podkrovních pokojů a vybavení celého objektu. „Vše komplikovalo velké vlhko v budově, do které léta zatékalo a tak se práce zpozdily oproti původnímu plánu. Dokončení jsme museli posunout až na závěr roku, aby se zbytečně nepřekračovaly technologické podmínky prací," nastínila Lenka Nyklová.

Dnes je budova v plné kráse a vyrazit kvůli ní do Loubí se vyplatí. „Jsou ti ideální terény na cykloturistiku," líčí pan Nykl. „Ale máme zkušenost i takovou, že kromě cyklistů přijíždějí lidé, které zaujal dům, jeho příběh a to, jak nyní vypadá po rekonstrukci."

Zájem o ubytování na jedničkové adrese roste geometrickou řadou. „Lidé, kteří u nás byli první víkend si už zamluvili pobyty na příští léto i na Silvestra," popisují majitelé.

Zajímavosti:• Penzion U Rychtářky spolupracuje s městysem Holany, který propaguje penzion na svém webu i tiskovinách.
• Město Česká Lípa pořádalo v penzionu seminář pěstounů a s penzionem dále počítá jako s dalším oddacím místem okresu Česká Lípa.
• Kolem penzionu vede cyklistická stezka.
•Rekonstrukce penzionu začala v roce 2007 a dotací byla podpořena také z programu ROP Severovýchod, program cestovní ruch