S neklidem chodili po léta spát obyvatelé nechvalně proslulého panelového domu ve Stráži pod Ralskem. V domě několikrát vypukl požár a jeho obyvatelé museli opustit své byty. Tomu už je nyní snad konec, radnice zde zřídila hlídací službu.
Opustit svůj byt jen s tím nejnutnějším. To se naučili obyvatelé strážského „domu hrůzy“, ve kterém několikrát po sobě v krátké době hořelo. Místní opouštěli svá obydlí jen s tím nejnutnějším v příručním zavazadle a dům byl v několika minutách prázdný. „Ti lidé už jsou tak naučení, že objekt vyklidí za pár minut. Mají už připraveno zavazadlo, kde mají své osobní věci a s tím odcházejí z bytu v až neuvěřitelně krátkém čase,“ řekl jeden z techniků, kteří byli požárům přítomni.
„Mluvila jsem s některými lidmi z toho domu a jsou vynervovaní. Když hořely sklepy, lidé vybíhali ven s dětmi i s miminky, které ve spěchu vyndali z vaničky při koupání, a děti samozřejmě plakaly,“ připomněla poslední požár starostka Věra Bradáčová.

Tehdy vyběhli obyvatelé z paneláku v šest hodin večer a domů do svých bytů se dostali až v jedenáct hodin. Obyvatelé domu se shodují, že je pro ně stresující už samotný zvuk sirény, který jim požáry stále připomíná. I sama starostka ž podle svých slov při vyhlášení požárního poplachu zamíří k uvedenému objektu.
Aby se občané nemuseli bát o svůj život, rozhodla se radnice pro vybudování vrátnice se stálou hlídací službou. Ta se otevřela 1. července tohoto roku a vrátní jsou zde přítomni 24 hodin denně, což výrazně zvyšuje bezpečnost v domě.
„Vrátní vidí, kdo do domu přichází a kdo odchází a to zejména nové tváře. Navíc chodí každé dvě hodiny na pravidelné obchůzky a tím se nebezpečí vzniku požáru značně snižuje,“ přiblížila práci vrátných Věra Bradáčová.
Situace kolem panelového domu se, zdá se, uklidnila. I přesto mají někteří jeho obyvatelé stále strach. „Musím se přiznat, že je ve mě pořád malá dušička. Říkám si, co by, kdyby, ale snad se to díky vrátnici zlepší,“ řekl jeden z obyvatelů, kán, ale redakce jeho jméno zná.