Případ, který před časem řešili policisté v Libereckém kraji, není zdaleka ojedinělým. Senioři patří mezi nejohroženější skupinu v souvislosti s majetkovou trestnou činností. Stávají se terčem zlodějů, podvodníků a násilníků. Město Česká Lípa proto i letos pokračuje v projektu Společně k bezpečí, který by měl dříve narozené obyvatele pomoci ochránit.

Instalace je gratis

„V rámci projektu nakoupíme padesát kusů domovních kukátek a řetízků na dveře, které pak budeme lidem zdarma instalovat. Zároveň vytvoříme informační letáky, kde budou mít lidé rady, jak se případným pachatelům bránit a také telefonní čísla na důležité instituce, které jim mohou v těžkých situacích pomoci. Věříme, že se nám i díky tomuto projektu podaří snížit počet seniorů, kteří by se mohli stát obětí trestného činu,“ uvedla starostka České Lípy Jitka Volfová. Náklady na tento projekt jsou zhruba 62 tisíc korun, 40 tisíc korun z celkové sumy pokryje dotace z rozpočtu Libereckého kraje.

Možnosti zabezpečit si domácnost využilo v České Lípě od roku 2008 v rámci projektu Společně k bezpečí už několik stovek lidí. Určen není jen pro domácnosti seniorů ve věku 60 let a více, ale také handicapovaných, kteří mají trvalý pobyt v České Lípě.

„Zájemci o nainstalování kukátka či domovního řetízku se budou moci hlásit v průběhu září, informace o způsobu přihlášení najdou na webu města,“ upřesnila mluvčí českolipské radnice Kristýna Kňákal Brožová. 

Se samotnou instalací město počítá v průběhu října. Provádět ji bude odborná firma najatá městem, u práce bude vždy přítomen strážník. Ten ještě obyvatele bytu na místě poučí, jak předcházet nebezpečným situacím a předá jim informační leták s důležitými kontakty.

Právě strážníci se bezpečnosti seniorů věnují ve městě pravidelně. Připravují pro ně přednášky, jak se bezpečně pohybovat venku i v prostorách vlastního bytu, případně jak se chovat v nejrůznějších situacích, co je dobré mít u sebe na svou obranu i co dělat, když u bytu zvoní cizí osoba. Tedy v žádném případě neotvírat, a pokud si nejsou jistí, zda dotyčná osoba je ta, za kterou se vydává, mají neprodleně volat městskou policii.

Jak se nestát obětí podvodu?
- Nedůvěřujte neznámým lidem a nikoho cizího do bytu či domu nevpouštějte.
- Nikdy hned neotevírejte dveře, nevíte-li, kdo je za nimi.
- Pořiďte si panoramatické kukátko, které vám umožní dobře si návštěvníka prohlédnout.
- Instalujte si na dveře bezpečnostní řetízek, který udrží dveře jen pootevřené, a tak můžete některé věci vyřídit bezpečněji.
- Zvoní-li opravář, pracovník úřadu či jiných služeb (odečet plynu apod.), nechte si předložit jeho služební průkaz, nebo ještě lépe – zavolejte na úřad nebo instituci, na niž se pracovník odvolává. V případě jakýchkoliv pochybností trvejte na tom, že o nabízenou službu nestojíte a kontaktujte policii.
- Nepodléhejte lákavé vidině snadného zbohatnutí. Podomní nabídky výher v loterii nebo výhodných koupí odmítejte – v naprosté většině jde o podvod.