Podle starosty Jaromíra Dvořáka lze snížit počet placených hasičů, ušetřit za energie. „Z roku na rok vzrostla spotřeba elektrické energie o osmdesát procent,“ uvedl starosta. „Měli by městu předložit plán úspor.“

Dobrovolní hasiči mají tři placené zaměstnance. K tomu v loňském roce pro ně pracoval i jeden hasič na veřejně prospěšné práce. „Propuštěním dvou lidí dojde k úplnému rozpadu výjezdových družstev JSDHO a tím i k trvalé neschopnosti provádět výjezdy v pracovní době a k neschopnosti dostát podmínek daných hejtmanem Libereckého kraje o zařazení jednotky jako JPO II/2, která má stanoven výjezd dvou družstev do pěti minut po ohlášení události,“ vysvětluje Martin Kočí z SDH.

Dva zaměstnanci

„Kvůli přísnějším pravidlům nemůžeme zaměstnávat na veřejně prospěšné práce člověka, který je vykonával vloni. Jednal jsem s úřadem práce, ale bohužel tento pracovník musel skončit,“ poznamenal Jaromír Dvořák. Starosta spolu s radními chtějí především šetřit. „Dohodli jsme se na pravidelných setkáních, kde se budeme vzájemně informovat,“ dodal starosta Jaromír Dvořák.

Novoborští dobrovolní hasiči ale jsou na rozpacích. „Máme šetřit, přitom se rok od roku zvyšuje počet výjezdů,“ podotkl Martin Kočí. V roce 2009 měli 140 výjezdů, vloni pak už 180. Jejich práci kromě jiného ocenili i lidé, které zasáhly dvoje loňské povodně.

„Počet výjezdů neovlivníme. Momentálně nejčastěji zasahujeme u požárů trávy, i přesto se snažíme ušetřit,“ říká Martin Kočí s tím, že ve svých prostorách mají nyní osm až deset stupňů Celsia.

Odejdou?

Podle hasičů bude činnost jednotky ohrožena odchodem dvou placených sil. „Lidé chtějí skončit,“ podotkl Martin Kočí. „Myslíme si, že je potřeba hledat společnou cestu jak předejít těmto problémům a snažit se zajistit jak chod jednotky, tak celkové a kvalitní opravy budovy hasičské zbrojnice,“ dodává.

Jednotka sboru dobrovolných hasičů města Nový Bor JPO II/2 slouží po 24 hodinách ve složení dva velitelé, dva strojníci a čtyři hasiči. Toto vše po 365 dní v roce.