Území s ekologickou zátěží pomůže některým obcím asanovat Liberecký kraj. Podle studie, kterou nechal zpracovat, se jako nejpotřebnější místa kromě okolí letiště v Hradčanech ukázaly bývalé kotelny na lehké topné oleje v Doksech a Jablonném v Podještědí a také areál bývalé čerpací stanice ve Cvikově. Kraj pomůže se zpracováním podkladů pro žádosti o dotace.
„Před zadáním studie jsme oslovili města a obce, aby vytipovali místa nesoucí ekologickou zátěž z minulosti,“ uvedl náměstek hejtmana Libereckého kraje Radim Zika. „My připravíme projekty, obce pak podají žádosti o dotace do operačních programů životního prostředí na odstranění zátěží.“
Půdu kontaminovanou leteckými keroseny už několik let asanují v okolí hradčanského letiště. „Letos skončí čištění podloží pomocí vrtů, do nichž se vhání voda. Ještě dva roky budou odborníci monitorovat výsledky čištění,“ popsal Vít Příkaský, náměstek hejtmana. Dodal, že věří, že výsledky budou uspokojivé a alespoň část území se podařilo od starých zátěží vyčistit.
Kromě okolí letiště v Hradčanech vybrali odborníci bývalé kotelny na lehké topné oleje v Doksech a v Jablonném v Podještědí a areál bývalé čerpací stanice ve Cvikově.

Cvikovský starosta Ivo Čeřovský pro Deník uvedl, že areál bývalé čerpací stanice stojí na pozemcích města. „Je nutné zlikvidovat podzemní nádrže a vyčisti jejich okolí. Problémem je hlavně to, že areál leží nedaleko Boberského potoka a město samo nemá prostředky na likvidaci staré ekologické zátěže,“ řekl Ivo Čeřovský.
Podobně jsou na tom s financemi v Doksech, kde mají dvě bývalé kotelny na lehké topné oleje. „Pokoušeli jsme se je nabídnout jako brownfields, dokonce se i ozvali zájemci, ale jakmile zjistili, že je třeba objekty zbavit ekologických zátěží, vycouvali. Sanace by jejich záměr prodražily,“ řekl Zdeněk Krenický, starosta Doks.
Kraj tedy pomůže vybraným městům zpracovat projekty. „Nejdříve bude nutné provést hydrogeologické průzkumy a rizikové analýzy. Ve druhé fázi už přijde na řadu samotná sanace. Náklady zatím nejsou vyčíslené,“ dodal Miroslav Mach, zástupce ředitele Krajského úřadu Libereckého kraje