Po úspěšném pátrání po osudu svých předků, kteří odešli v 19. století do Brazílie, se tématu emigrace do Jižní Ameriky začal intenzivně věnovat. Mezitím v Ralsku otevřel unikátní Krajanské muzeum vystěhovalectví do Brazílie. A v těchto dnech je přímo v Brazílii na jednosemestrálním studijním pobytu, podpořeném Univerzitou v Sao Paulo.

„Přijel jsem, abych tady získal studijní podklady pro svoji disertační práci, jejíž téma je Vystěhovalectví do Brazílie do roku 1918. Hledám české stopy v Brazílii, které tu lidé od nás dočasně, nebo většinou trvale zanechali. Dle toho se odvíjí plán mého cestování," napsal Polakovič do Česka z brazilského města Curitiba, hlavního města státu Paraná.

Za čtyři měsíce v Brazílii toho stihl Polakovič víc než dost. V Rio de Janeiru našel další informace do příběhu arcivévodkyně Leopoldiny, která sem připlula za svým ženichem princem Pedrem v roce 1817. „V Riu jsem také získal informace o obchodníku se sklem Franzi Scheinerovi z Novoborska. Scheiner zde v Riu založil obchodní firmu Sociedade Germania," zmiňuje Petr Polakovič.

Novoborsko se mu do cesty připletlo v Brazílii ještě jednou.