Se svými zkušenostmi s elektronickou cigaretou se podělil Milan Vágner. Pořídil si ji proto, aby omezil spotřebu normálních cigaret.
„Rozhodně mi pomohla, nyní kouřím méně. Do elektronické cigarety je možné dávat nástavce s různým obsahem nikotinu, a tím postupně snižovat dávky,“ řekl.

Navíc s elektronickou cigaretou šetří i peníze. „Jeden nástavec mi vydrží asi tak dlouho jako dvě krabičky normálních cigaret,“ popisuje dál zkušenosti Milan Vágner. „Jestli se s elektronickou cigaretou dá úplně přestat kouřit, to nedokážu říci, ale určitě je to první krok,“ dodává.

Elektronická cigareta na první pohled vypadá jako normální. Když z ní kuřák potáhne, rozsvítí se konec, kuřák nadechne vodní páru, ve které je rozpuštěný nikotin a vydechne ji, což evokuje cigaretový kouř. Pára ale nesmrdí a neobtěžuje okolí. Výrobci nabízejí několik druhů příchutí, vyzvedají pozitiva v odvykání kouření, v reklamách udávají zkušenosti lidí, kteří ji používají.

Chybí podrobnější informace

Jak se na věc dívají lékaři, jsme se zeptali MUDr. Magdaleny Popelkové, primářky plicního oddělení NsP Česká Lípa. “Víme o ní, ale vše má i svá negativa,“ předesílá primářka.

„Naše Ambulance léčby závislosti na tabáku se řídí metodikou a obecnými doporučeními Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku a léčba je koordinována centrálně. Přípravky a doporučení naší ambulance korelují s doporučením všech center v rámci České republiky. V těchto léčebných postupech není elektronická cigareta zařazena, jelikož dosud s jejím používáním nebyly uskutečněny validní a medicínsky ověřené studie,“ uvádí Magdalena Popelková.

Jak dále uvádí, navíc se údajně při inhalaci elektronické cigarety do těla dostávají ještě některé blíže nespecifikované látky, o jejichž účinku na lidský organismus také není mnoho informací.

„Další nevýhodou je, že se dávka inhalovaného nikotinu nedá přesně měřit, a tak se může stát, že se člověk nikotinem předávkuje. Také se může stát, že při zvyšování přísunu nikotinu do těla se zároveň zvyšuje množství nikotinových receptorů v mozku a pak pro uspokojení kuřáka je vždy potřeba vyšší dávka nikotinu,“ uvádí další argumenty primářka.

V programech náhradní terapie nikotinem se používají přesně definovaná množství nikotinu, která se uvolní buď z náplastí (mají různou sílu) nebo pastilek či žvýkaček.

„Náš názor? Pokud se kuřák rozhodne pro elektronickou cigaretu, jeho rozhodnutí mu nevymlouváme. Vše je lepší než kouřit. Ale v obecných doporučeních její použití není zatím zařazeno,“ shrnula odbornice na plicní nemoci Magdalena Popelková.