Paní Květa si ke svým 98. narozeninám přála výlet rikšou na Panskou skálu. „Oslavenkyni doprovázela její dcera. Obě dvě pak na Panskou skálu - Varhany dovezla naše nová, dnes již zkušená dobrovolnice Iva Bezděková ve spolupráci s mou manželkou. Byl to pro všechny super zážitek,“ říká Radek Tomáš Bín, hlavní iniciátor projektu elektrorikši v České Lípě a jeden z dobrovolníků, kteří s ní jezdí.

Elektrorikša vozí pravidelně třeba klienty Domova seniorů v Dolní Libchavě, Alzheimer centra nebo Slunečního dvora v České Lípě. ADRA projekt spustila loni v květnu po dvouletých přípravách. „Hlavní myšlenka, která mě inspirovala tento projekt dotáhnout do konce, byla doba koronaviru, kdy senioři a zdravotně postižení byli po dlouhou dobu zavření v domovech,“ řekl vedoucí českolipské pobočky organizace ADRA Petr Máška.

Odlehčený model triobike taxi z Dánska připomíná trojkolku, která má v přední části dvě kola a sedátko s přístřeškem pro dvě osoby, teplou dekou a prostorem pro odložení zavazadel. Vzadu sedí dobrovolník, který rikšu řídí. Výhodou je silný elektromotor, který pomáhá šlapajícímu při rozjezdu a v kopcovitém terénu.

Den otevřených dveří ve sklářské společnosti Preciosa Lighting v Kamenickém Šenově.
FOTO, VIDEO: Preciosa otevřela brány. Do Šenova v neděli zamířily tisíce lidí

„Speciální zařízení je považováno za kolo, tudíž je možné ho provozovat jak na silnicích, tak na vyznačených cyklostezkách,“ dodal Radek Tomáš Bín. Dobrovolnicí, která zájemce bezplatně rikšou vozí, je také jeho žena Marie, která dodala: „V podstatě vlastně nejezdíme zdarma, ale za tvrdou měnu obohacující a prodlužující život, kterou je úsměv. Kdo se nesměje, nejezdí. Každý, kdo to dokáže a nemyslí jen na sebe, se může přidat do dnes již početné rodiny dobrovolníků.“

ADRA uvítá i další zájemce o spolupráci. Pokud máte hodinu či dvě volného času týdně a rádi byste ho naplnili smysluplně, můžete se k dobrovolníkům přidat. V případě zájmu se hlaste na adrese petr.maska@adra.cz nebo volejte 607 047 522.