Vysloužilé drobné elektrospotřebiče už nemusí občané České Lípy vozit až do sběrného dvora, ale mohou je odevzdat v šesti českolipských prodejnách elektro a jedné mimoňské.
Občané tak mají lepší možnost zbavit se ekologicky i malých spotřebičů jako jsou fény, toustovače, přehrávače a podobně, s nimiž většinou nechtěli jezdit až do vzdáleného sběrného dvora. „Je to pohodlnější, když dám fén do tašky a mohu jej odevzdat ve vedlejší ulici. Doma se mi nehromadí nepoužitelné haraburdí,“ pochvaluje si Aleš Nejedlý z České Lípy.

Vyloučení elektrozařízení z běžného komunálního odpadu přitom kromě životního prostředí šetří i rozpočty obcí a měst. „Za tři roky fungování našeho kolektivního systému jsme vyčíslili tuto úsporu pro obecní pokladny na úctyhodných 300 milionů korun,“ říká Roman Abrham z kolektivního systému ELEKTROWIN. Navíc se podle něj daří znovu využít až 90 % materiálů, které vyřazená zařízení obsahují.
Tato slova potvrzují i na českolipském městském úřadu. Od 1. ledna 2005 byly v České Lípě nebezpečné odpady od občanů odebírány ve sběrném dvoře. Mezi nebezpečné odpady patří například lednice, televize a počítačové monitory a zářivky. Město Česká Lípa do této doby platilo náklady na zneškodnění těchto odpadů z vlastního rozpočtu.

„V průběhu druhé poloviny roku 2006 proběhla jednání s firmami ELEKTROWIN a.s., ASEKOL a.s. a EKOLAMP s.r.o,“ popisuje starostka Hana Moudrá. Tyto firmy byly zřízeny výrobci lednic, televizí a počítačových monitorů a zářivek a mají ze zákona od 1. ledna 2007 povinnost odebírat zdarma od obcí uvedená elektrozařízení (lednice, televize a monitory a zářivky).
Město Česká Lípa pak na konci roku 2006 schválilo uzavření smlouvy s uvedenými firmami a smlouvu s firmou Marius Pedersen a.s. o provozování zpětného odběru elektrozařízení ve sběrném dvoře.

„Od počátku loňského roku tedy dochází k úspoře finančních prostředků z rozpočtu města,“ vysvětluje starostka města Hana Moudrá. V loňském roce a dalších letech by se roční úspora měla pohybovat kolem 350 tisíc Kč. Firmy budou navíc městu muset platit za zpětně odebraná elektrozařízení částky: 0,15 Kč za 1 kg lednice, 3 Kč za 1 ks televize nebo počítačového monitoru a 2 Kč za 1 kg zářivek.
Řadu občanů odrazuje vzdálenost sběrných míst od toho, aby spotřebiče odevzdali do míst zpětného odběru. Proto kolektivní systém ELEKTROWIN umístil do více než 1600 prodejen v celé České republice elektro sběrné koše, kam mohou občané spotřebič odložit zdarma a bez ohledu na to, zda si kupují nový.

Na Českolipsku jsou koše umístěny do sedmi prodejen elektro, šest jich je přímov v České Lípě, sedmou naleznou zájemci v Mimoni.

Astric Česká Lípa (Mag shop elektro), Jindřicha z Lipé 2882,Česká Lípa
ETA - ELEKTRO Česká Lípa,Moskevská 84, Česká Lípa
HEITECH ČR s. r. o. OD Andy, Erbenova 2906, Česká Lípa
R & P NÁŘADÍ s.r.o., Tovární 2713, Česká Lípa
ROAGROTEX - Tomáš Křivohlavý, Marianská 602, Česká Lípa
Jaroslav Kulhánek-DINO servis, Hrnčířská 772, Česká Lípa
Jitka Tahovská - MI.TA, Mírová 78/III, Mimoň