Podle krajské epidemioložky MUDr. Jany Prattingerové z Krajské hygienické stanice v Liberci není situace v kraji oproti ostatním částem republiky zatím kritická. „Od letošního roku jsme zaznamenali 81 případů této nemoci. Vzhledem k tomu, že za celý loňský rok bylo hlášeno 227 případů, řekla bych, že je to srovnatelné a nejde rozhodně o žádnou epidemii,“ potvrdila epidemioložka. Podle ní lze ale těžko předvídat další vývoj. Nemoc je infekční a nákaza se šíří lavinovitě hned dvěma způsoby.

„Buď klasickou respirační cestou nebo trávicím traktem. Proto je důležité, aby děti ve školních a předškolních zařízeních, kde se spála už vyskytla, věnovaly zvýšenou pozornost hygieně. Kromě běžných pravidel by se mělo navíc častěji větrat. Děti by také například neměly vzájemně ochutnávat svačiny a pít ze stejné lahve,“ varuje lékařka. Doporučuje také takzvaný ranní filtr, kde učitelky věnují zvýšenou pozornost zdravotnímu stavu dětí, které do školky rodiče přivádějí.

V minulých letech patřila spála k nemocem, kvůli kterým byli pacienti hospitalizováni na infekčních odděleních. „To se dnes už nedělá, ale děti se léčí v domácí izolaci,“ říká lékařka. „Důležité ale je, aby rodiče informovali školská zařízení, že se spála v rodině vyskytla a do školy nepouštěli ani sourozence, kteří mohou infekci přenášet,“ zdůraznila epidemioložka. „A to už bývá občas kámen úrazu,“ dodala.

„Pokud takový případ nastane, ihned informujeme cedulí ostatní rodiče. Jestliže se u dítěte dostaví příznaky, jako jsou teplota či vyrážka během dne, neprodleně kontaktujeme rodiče, aby si pro dítě přijeli,“ potvrdila dodržování bezpečnostních opatření například ředitelka MŠ v Liberci – Vesci Jaroslava Vacíková. Jak ale vzápětí dodala, zatím se u nich nevyskytl jediný takový případ.

Inkubační doba u spály je většinou dva až pět dnů. Léčí se antibiotiky, protože jinak existuje riziko pozdějších komplikací, například revmatické horečky či zánět ledvin. Nemoc způsobuje streptokok. Nejčastěji postihuje děti od jednoho do čtyř let a pak od pěti do devíti let. Spála patří k onemocněním, proti němuž se, například na rozdíl od dávivého kašle, jehož počet v poslední době rovněž dramaticky narůstá, nedá očkovat.

Počet nemocných dětí v republice velmi narůstá. Podle hlavního hygienika ČR Michaela Víta onemocnělo spálou od začátku roku už více než 930 dětí. A je to zatím nejvíc od roku 2000. Pokud by se nemoc i nadále šířila tímto tempem, blížilo by se to stavu epidemie. Nejvíce jsou zatím postižené oblasti Zlínska, Novojičínska a některých částí Vysočiny.