Doksy o víkendu už po patnácté hostily Eurohry, na ty letošní dorazilo 124 týmů. „Jsme skoro na limitu počtu účastníků, maximum je 132 týmů,“ přiznal krátce před zahájením ředitel Euroher Jaroslav Novák. Tři dny stovky soutěžící vzájemně měřily síly v nejrůznějších sportech. „Novinkou tohoto ročníku je, že se v rámci jedné disciplíny utká každý tým s každým,“ dodal Novák.

Přímo ve městě a blízkém okolí čekalo na soutěžící celkem devatenáct disciplín. Nejvíc stanovišť se nacházelo v areálu Termit, kde se soutěžilo v orientačním běhu, lezení po stromech, plážovém volejbalu nebo cyklistice. Za vodními sporty jako plavání a rafty musely týmy zamířit až k Máchovu jezeru.

Vydařený ročník

Samotná akce odstartovala tradičně na náměstí Republiky v pátek večer vystoupením hudební skupiny a závody na in-line bruslích. „Snad nám k tomu rozsvítí lampy,“ obávala se jedna z účastnic před začátkem disciplíny. Tma, kvůli zatažené obloze, totiž padla poměrně brzy. Ačkoliv si umělé osvětlení s šerem poradilo, počasí ovlivnilo i následující den. V sobotu tak potrápila sportovce nižší teplota a občasné srážky. V závěru akce se ale nebe zase vyjasnilo a přeháňky ustaly.

„Celí víkend jsme si moc užili, měli to lépe zorganizované než loni,“ chválí soutěžící Radek z Děčína. Také organizátoři hodnotí Eurohry 2018 jako mimořádně zdařilé. „Letošní ročník měl zatím nejhladší průběh v historii. Vyhnula se nám i zranění,“ prozradila Jana Nováková z kanceláře Euroher.

První místo obsadil Laktát

Předávání trofejí se zúčastnil také kajakář a olympijský medailista Josef Dostál. Ten nezavítal do obce poprvé, na každoroční sportovní klání do Doks jezdí pravidelně. Právě z jeho rukou převzali cenu vítězové letošního ročníku. První místa v celkovém pořadí obsadili týmy Laktát, Žižkovský tygři a Lentilky.

Unikátní skleněné trofeje přišel představil veřejnosti sám autor. „Ceny dodávám na Eurohry každý rok. V posledních letech se ustálil současný design,“ říká jejich autor Vladimír Žíla.

Skleněná trofej se skládá z několika kusů, spáry ale hledá zrak marně. „Kromě ruční práce využíváme při výrobě i moderní technologie. Jednotlivé části spojujeme drahým kontaktním lepidlem, které tvrdne pod UV zářením. Díky tomu jsou spoje neviditelné,“ vysvětluje Žíla. Autora nejvíc těší, že se lidem jeho ceny líbí. „Není to další obyčejný pohár, který postaví na poličku,“ dodal Žíla. 

Eurohry se v Doksech konají pravidelně od roku 2003. Letos se jich zúčastnilo 744 sportovních nadšenců.

Marek Jungwirth