Radnice v Novém Boru jako symbol solidarity v pondělí vyvěsila na budově městského úřadu černý prapor a na oběti útoků mohli lidé vzpomenout při pietní akci věnované 26. výročí Sametové revoluce. „Zapálili jsme nejednu svíčku," řekl Deníku novoborský starosta.

Starosta Nového Boru se zároveň od víkendu snažil zkontaktovat svůj protějšek z francouzského městečka Aniche, se kterým město udržuje úzké přátelství už od roku 1993. Z města vzdáleného zhruba dvě hodiny od Paříže se ještě do včerejšího dne nikdo neozval. „Spousta lidí odtamtud dojíždí do Paříže, duchem jsme s nimi a doufáme, že jsou všichni v pořádku. Určitě s nimi chceme hovořit a budeme se dál snažit o telefonické spojení. Pokud by byla možnost jakékoliv pomoci, jsme na to samozřejmě kdykoliv připravení," uvedl Dvořák.

Evropská unie podle starosty Nového Boru dlouhodobě selhává. „Jde o evropské hodnoty, doufám, že nyní už je jasné, že si situace žádá konkrétní řešení, a to ochranu hranic Shengenského prostoru," uzavřel Dvořák. Skeptická je vůči postupům evropských států také starostka města Česká Lípa Romana Žatecká.

Lípa: prapor na půl žerdi

„Evropa se hádala, demonstrovala, neshodla se na jasném postupu. Ani pod tlakem uprchlické vlny nezbystřila, ale naopak ještě víc polevila v opatrnosti a nabídla teplou náruč téměř každému příchozímu, nezkoumala příliš, kdo přichází a z jakých důvodů. A tak se snad ani nedivím, že zatímco Evropa přešlapovala a diskutovala a demonstrovala, zvěrstvo dorazilo až sem. Dnes už stojí za zády každého z nás a já se cítím ohrožená ve vlastním domově. " okomentovala situaci českolipská starostka.

Smutek a solidaritu s oběťmi, pozůstalým i celé Francii, Česká Lípa dnes vyjádřila veřejně, svěšením praporů na radnici na půl žerdi. Radní města památku uctili také minutou ticha. „Cítím hlubokou soustrast s utrpením rodin, které přišly o své příbuzné při vražedných útocích kdekoli, nejen nyní v Paříži," vyjádřila lítost Žatecká a dodala: „Pátek 13. ukázal v roce 2015 svoji nejčernější tvář – rukou fanatika zemřeli nevinní a terorismus vstoupil do běžného života Evropanů. Cítím, jak nám stojí v zádech s připravenou zbraní. Stejně jako na videích, kde stoupenci IS podřezávali doslova jako selata bezbranné Evropany na kolenou, zbavené důstojnosti."

Prostřednictvím e-mailu se redakci Deníku podařilo během neděle zkontaktovat se také se senátorem pro Českolipsko a místostarostou Okrouhlé Jiřím Voseckým, který je právě v těchto dnech služebně v zahraničí mimo Evropu.

Vosecký podle svých slov s Francií hluboce soucítí nejen jako s evropskou zemí vyznávající stejné kulturní hodnoty, ale také proto, že část senátorovy rodiny ve Francii žije a bojoval za ni ve druhé světové válce Voseckého otec.

„Myslím si, že nyní je hlavní, aby Evropa nepropadla strachu, protože o to teroristům právě jde. Strach je to nejhorší, co nás může potkat.Evropa bude ale muset zaujmout společný rázný postoj a přejít od slov k činům. To, co se stalo v Paříži, nedávný útok na ruské letadlo, ale i teroristický čin v Keni v dubnu tohoto roku se týká nás všech," upozornil Vosecký.