Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Černý prapor vyvěsila radnice v Boru, radní v Lípě drželi minutu ticha

Nový Bor - S velkou lítostí se k pátečním teroristickým útokům a stávající situaci ve Francii vyjadřuje starosta města Nový Bor Jaromír Dvořák.

15.11.2015 3 AKTUALIZOVÁNO 16.11.2015
SDÍLEJ:

Na novoborské radnici vlaje černá vlajka.Foto: Deník/Adéla Vachtová

Radnice v Novém Boru jako symbol solidarity v pondělí vyvěsila na budově městského úřadu černý prapor a na oběti útoků mohli lidé vzpomenout při pietní akci věnované 26. výročí Sametové revoluce. „Zapálili jsme nejednu svíčku," řekl Deníku novoborský starosta.

Starosta Nového Boru se zároveň od víkendu snažil zkontaktovat svůj protějšek z francouzského městečka Aniche, se kterým město udržuje úzké přátelství už od roku 1993. Z města vzdáleného zhruba dvě hodiny od Paříže se ještě do včerejšího dne nikdo neozval. „Spousta lidí odtamtud dojíždí do Paříže, duchem jsme s nimi a doufáme, že jsou všichni v pořádku. Určitě s nimi chceme hovořit a budeme se dál snažit o telefonické spojení. Pokud by byla možnost jakékoliv pomoci, jsme na to samozřejmě kdykoliv připravení," uvedl Dvořák.

Evropská unie podle starosty Nového Boru dlouhodobě selhává. „Jde o evropské hodnoty, doufám, že nyní už je jasné, že si situace žádá konkrétní řešení, a to ochranu hranic Shengenského prostoru," uzavřel Dvořák. Skeptická je vůči postupům evropských států také starostka města Česká Lípa Romana Žatecká.

Lípa: prapor na půl žerdi

„Evropa se hádala, demonstrovala, neshodla se na jasném postupu. Ani pod tlakem uprchlické vlny nezbystřila, ale naopak ještě víc polevila v opatrnosti a nabídla teplou náruč téměř každému příchozímu, nezkoumala příliš, kdo přichází a z jakých důvodů. A tak se snad ani nedivím, že zatímco Evropa přešlapovala a diskutovala a demonstrovala, zvěrstvo dorazilo až sem. Dnes už stojí za zády každého z nás a já se cítím ohrožená ve vlastním domově. " okomentovala situaci českolipská starostka.

Smutek a solidaritu s oběťmi, pozůstalým i celé Francii, Česká Lípa dnes vyjádřila veřejně, svěšením praporů na radnici na půl žerdi. Radní města památku uctili také minutou ticha. „Cítím hlubokou soustrast s utrpením rodin, které přišly o své příbuzné při vražedných útocích kdekoli, nejen nyní v Paříži," vyjádřila lítost Žatecká a dodala: „Pátek 13. ukázal v roce 2015 svoji nejčernější tvář – rukou fanatika zemřeli nevinní a terorismus vstoupil do běžného života Evropanů. Cítím, jak nám stojí v zádech s připravenou zbraní. Stejně jako na videích, kde stoupenci IS podřezávali doslova jako selata bezbranné Evropany na kolenou, zbavené důstojnosti."

Prostřednictvím e-mailu se redakci Deníku podařilo během neděle zkontaktovat se také se senátorem pro Českolipsko a místostarostou Okrouhlé Jiřím Voseckým, který je právě v těchto dnech služebně v zahraničí mimo Evropu.

Vosecký podle svých slov s Francií hluboce soucítí nejen jako s evropskou zemí vyznávající stejné kulturní hodnoty, ale také proto, že část senátorovy rodiny ve Francii žije a bojoval za ni ve druhé světové válce Voseckého otec.

„Myslím si, že nyní je hlavní, aby Evropa nepropadla strachu, protože o to teroristům právě jde. Strach je to nejhorší, co nás může potkat.Evropa bude ale muset zaujmout společný rázný postoj a přejít od slov k činům. To, co se stalo v Paříži, nedávný útok na ruské letadlo, ale i teroristický čin v Keni v dubnu tohoto roku se týká nás všech," upozornil Vosecký.

Autor: Adéla Vachtová

15.11.2015 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Tradiční charitativní show modelingové agentury Reas Agency, který proběhla v Novém Boru, letos pomohla malému Damienovi z České Lípy, který po mozkové obrně zůstal tělesně postižený.
19

OBRAZEM: Modelky v Boru předváděly pro dobrou věc

Peníze. Ilustrační fotografie.

ANKETA: Měla by existovat možnost posílat část sociálního pojištění na rodiče?

Sněhový festival zamíří v sobotu do Nového Boru

Nový Bor - Celovečerní pásmo špičkových filmů o extrémním lyžování, zimním lezení, skialpinismu a dalších zimních radovánkách přinese Snow Film Fest, který se uskuteční v sobotu 21. října od 16 hodin v Městském kině v Novém Boru.

ANKETA: Měla by příští vláda umožnit zdravotní nadstandardy?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

ANKETA: Měli by otcové povinně čerpat část rodičovské dovolené?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Strany a hnutí v kraji vysílají do volebního boje nejvíc žen v ČR

Liberecký kraj - V Libereckém kraji postavilo kandidátky pro volby do Poslanecké sněmovny celkem 24 stran. Devět z nich, tedy 32 procent, má v čele ženu. Z pohledu genderové politiky jsme tak na tom nejlépe z celé republiky

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení