Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Exministra Němce nenechaly potíže Ralska lhostejným

Ralsko – Bývalý ministr pro místní rozvoj Pavel Němec si dnes už nevzpomíná na žádost Ralska o přidělení dvaceti dvou milionů korun na rekonstrukci panelového domu v Hradčanech nad Ploučnicí.

17.2.2010
SDÍLEJ:

Bývalý ministr pro místní rozvoj Pavel Němec.Foto: Deník

Tu město podalo v roce 2003 a byla doplněna o falešné stavební povolení i falzifikát podpisu na jedné ze smluv se stavební firmou. Exministr Pavel Němec ale ani ne o rok dříve navštívil osobně Ralsko, konkrétně koncem září 2002. Na jeho návštěvu se tehdy Ralští pořádně připravili.

„I když jsme netušili, co bude ministra Němce zajímat, dalo se to předpokládat,“ sdělil před lety Českolipskému deníku bývalý starosta Jindřich Šolc.
Pavel Němec se v Ralsku zdržel jen tři čtvrtě hodiny, ale i to stačilo, aby jej tehdejší radní upozornili na zásadní problémy, které je trápily.

„Ukázali jsme ministrovi zrekonstruované panelové domy v Kuřívodech i zdevastované paneláky, které na rekonstrukci ještě čekají,“ sdělil Jindřich Šolc.
Potíže Ralska zřejmě nenechaly exministra lhostejným, a když si město žádalo ani ne o rok později o státní peníze na rekonstrukci panelových domů, udělil jim výjimku, ač přišli šest měsíců po termínu.

ČTĚTE TAKÉ: Podvodem získali 22 milionů

Možná se tak už tehdy začala psát kauza falešných podpisů na žádosti o dotace. Případ téměř čtyři roky šetřila policie, která došla k závěru, že podvod byl spáchán, ale jeho viníka se jim nepodařilo najít. Na nejasnosti upozornil Nejvyšší kontrolní úřad, jehož pracovníci prověřovali přidělování dotací ministerstvem pro místní rozvoj v roce 2005. Podle jeho prezidenta Františka Dohnala by k podvodu nemohlo dojít bez dobrých kontaktů na ministerstvu a spolupráce s jeho úředníky.

Úsudek si udělám na místě, prohlásil Němec

Bývalý ministr pro místní rozvoj Pavel Němec (US-DEU) poskytl Českolipskému deníku rozhovor bezprostředně před svojí návštěvou Ralska v září 2002. Město se tehdy potýkalo s obrovskými problémy, že je nemohli představitelé samosprávy řešit vlastními silami, ale pouze za pomoci vlády. Počet ústavních činitelů, kteří Ralsko navštívili od počátku devadesátých let byl úctyhodný, o potížích Ralska několikrát jednaly polistopadové vlády, nesčetněkrát se o nich hovořilo i ve sdělovacích prostředcích.

Proč jste pro pracovní návštěvu zvolil právě obec Ralsko?
Ministr, který má na starosti regionální rozvoj, by měl postupně ve své funkci navštívit všechny regiony a já jsem začal v těch, kde je třeba něco řešit. A samozřejmě prostor Ralsko je také oblast, kterou je třeba nějakým způsobem řešit poté, co tuto oblast opustila sovětská armáda.

Co byste tady chtěl například řešit?
Musím se nejprve podívat, co se dá dělat a poté budu mít nějaké návrhy.

Víte, kolik ústavních činitelů před vámi bývalý vojenský výcvikový prostor navštívilo a co všechno představitelům obecní samosprávy naslibovali?
Nechci nic slibovat dopředu, jsem pár měsíců ve funkci, je to předčasné.

Můžete nám říct, aniž byste mluvil s představiteli obecní samosprávy, co už nyní považujete v regionu Ralsko za jeden z nejpalčivějších problémů?
Nejpalčivější je to (pauza), o čem si budu povídat s lidmi. To znamená, jaké oni budou cítit problémy, jaké vidí problémy na místě. Já si myslím, že (pauza) udělat si úsudek podle toho, co vidím z papírů, nebo co mi řeknou úředníci, není zcela správné. Přijdu na místo a budu konfrontovat skutečnost, kterou jsem viděl na místě s tím, co mi řeknou odpovědní lidé, kteří tuto otázku řeší. A budu s nimi třeba i polemizovat o jejich názorech.

Víte už o nějakém závažném problému, který obec řadu let tíží?
Nevím, co budou místní cítit jako svůj nejpalčivější problém.

Autor: Radmila Pokorná

17.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Policie. Ilustrační foto.

Případ uniklého formaldehydu řeší policie

Marek Pieter (SLK)

Euro není otázka, jestli ano nebo ne, ale kdy, řekl Marek Pieter

Naši prvňáci ze ZŠ K. H. Máchy Doksy

Každou středu vám představíme čerstvé prvňáčky z Českolipska.

ANKETA: Měla by být prostituce legalizována?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

ANKETA: Měla by se rozšířit jaderná elektrárna v Temelíně?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Vyrábějí vlaky pro Rakousko. V České Lípě vznikne až tři sta jednotek vlaků

Česká Lípa – První dva vozy opustily továrnu v těchto dnech.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení