Ornitologové ale právě u nás našli pouze jeden kus, předpokládají ovšem, že jich tu žije více, ale zatím o nich nemají žádné zprávy.
„Pokud se někde setkáte s kachničkou mandarínskou nebo i karolínskou, která se také občas objevuje, dejte vědět ornitologům. Přispějete tak k rozšíření vědeckých poznatků o těchto exotických druzích v naší přírodě,“ vyzývá Jiří Šafránek, místopředseda MOS.
Na snímku vidíme krásně vybarveného samce, kterého nelze přehlédnout. Září totiž takřka všemi barvami, od zelené přes fialovou až do kovově modré. Má červený zobák a oranžovohnědé ozdobné peří na křídlech i na tvářích. Na první pohled je patrné, že jde o exotický ptačí druh. Pochází z Japonska a severovýchodní Číny.
U nás se ve volné přírodě vyskytují pouze jedinci uprchlí z domácího chovu. A to je jistě i tento případ. Pokud jich unikne více a začnou se rozmnožovat i ve volné přírodě, může vzniknout volně žijící populace, jak se tomu již stalo ve Velké Británii.
U nás by se to mohlo stát již brzy a nejpravděpodobněji v Praze na Vltavě, kde již ornitologové zaznamenali výskyt největší skupiny kachniček mandarínských. Žije zde asi jedenáct ptáků tohoto druhu. Další tři jedinci žijí ve Vodňanech. Po jednom kuse se vyskytují v České Lípě, v Benátkách nad Jizerou, v Brně, v Prostějově, v Přerově a v Olomouci.