V průběhu jara proběhne několik cvičných expedičních výstupů, na kterých členové expedice zdolají významné vrchy Česka a jeden mají v plánu i na Slovensku. Přizvána je také široká veřejnost. Časově nejbližší se koná už 12. května a jde o pochod na zříceninu hradu Bezděz.
S odkazem na život českého velikána a velkého propagátora sportu Járy Cimrmana se v těchto dnech usilovně připravuje skupina nadšenců na výstup na doposud nepojmenovanou altajskou horu.
Během expedice pak má dojít k jejímu symbolickému pojmenování. Pokud patříte mezi milovníky přírody a řadíte se k početnému táboru příznivců našeho génia, máte možnost se zúčastnit takzvaných cvičných výstupů.

„Výstup na Bezděz je pro nás první možností, jak otestovat horolezecké schopnosti jednotlivých členů expedice,“ říká náčelník expedice Václav Kotek.

„Zároveň tak máme možnost následovat kroky Járy Cimrmana, který si výstupem na tuto horu splnil svůj romantický sen následovat Karla Hynka Máchu,“ dodává náčelník expedice.
„Není zatím jisté, zda dorazí další členové expedice Ladislav Smoljak nebo Zdeněk Svěrák, ale určitá šance, že se alespoň jeden z nich zúčastní, tu je,“ řekl Deníku tiskový mluvčí David Valtr.
Další akce pak následují po čtrnácti dnech na Milešovce a na cyklistické stezce s výstupem na horu Hvězda u Tanvaldu. Více informací o samotné expedici, sbírce Národ tobě, Járo Cimrmane, jejíž část poputuje na vybudování domu pro vysloužilé umělce Dům 4 múz, naleznete na internetu www.altajcimrman.cz.
Zúčastnění obdrží na startu pamětní kartu cvičných výstupů, která jim bude orazítkována a po jejím předložení budou moci využít slevy na prohlídku hradu Bezděz.