Teprve před pár dny objevili na území CHKO Kokořínsko jeden strom této odrůdy takzvaní pomologové, odborníci na ovocné stromy. A specifickou regionální odrůdu poprvé v historii odborně popsali a zařadili.

„Její odborný popis dlouho chyběl. Třešně, které byly v minulosti považovány za tuto odrůdu, nebylo možné jednoznačně určit. Ukazovaly totiž ještě na jinou odrůdu, Schneiderovu pozdní chrupku. Pouze čistá Perla z Bezdězu chyběla," popisuje Zdena Koberová, pomoložka ze Správy CHKO Železné hory a krajského střediska Pardubice.

Jedna je ve Mšeně

Právě východočeská odbornice se na konci června zúčastnila mapování odrůd třešní na území CHKO Kokořínsko a Perlu z Bezdězu jako první odborně popsala. „Má se za to, že tato odrůda historicky z Bezdězu nebo jeho okolí pochází, ale jestli se tam dnes ještě vyskytuje, nevíme," vysvětluje Koberová. „Může tam být, ale problém je, že si už dnes zřejmě nikdo nepamatuje, že se jedná o Perlu z Bezdězu. My jsme totiž mapovali pouze stromy, které takto bývají označovány. Měli jsme vytipovány čtyři lokality, kde lidé svoji odrůdu takto nazývají a snažili jsme se potvrdit, jestli Perla z Bezdězu skutečně ještě existuje nebo ne."

A pomologové nakonec uspěli, i když pouze v jediném případě. Na soukromé zahradě ve Mšeně, nedaleko od hranic Českolipska, objevili třešeň, kterou poprvé oficiálně popsali právě jako Perlu z Bezdězu. „Tento strom byl majitelkou zahrady takto popisovaný a neodpovídal žádné jiné staré ani krajové odrůdě. Z toho vyvozujeme, že to skutečně bude strom původní odrůdy Perly," potvrdila pomoložka.

Perla z Bezdězu je považovaná za mimořádně chutnou odrůdu. Roste bujně, s vysokou kulovitou korunou. Plody mají středně dlouhou stopku, většinou velkou pecku a dlouho se drží na stromě.

Odrůdy třešní na Kokořínskuhedelfingenská, Karešova, kaštanka, Královna Hortenzie, Lauermanova, lyonská, mšenská jánovka, Ramon Oliva, Schneiderova, Troprichterova, mšenská žlutka, perla z Bezdězu

Během jednodenní exkurze v CHKO Kokořínsko se podařilo odborníkům najít a určit více jak 15 odrůd třešní, srdcovek, chrupek i skleňovek, z nichž některé patří mezi opravdu ojedinělé. Kromě perly z Bezdězu odborníci po mnohaletém pátrání objevili a pořídili popis ještě druhé regionální odrůdy, která zatím nebyla zařazená v oficiálním sortimentu třešní. Jde o drobnou žlutě zbarvenou třešeň s tradičním pojmenováním mšenská žlutka. Kromě toho se nedaleko osady Hradsko našel semenáč třešně s velmi velkými plody, které se nepodobají žádné z dosud známých odrůd. Tato náhodně vzniklá odrůda třešně byla pracovně pojmenována jako „hradská".

Určené odrůdy pak byly pro veřejnost vystaveny ve Mšeně v rámci akce „Oživlé náměstí", kde se návštěvníci mohli dozvědět i zajímavosti z historie vůbec nejslavnější regionální třešně, mšenské Jánovky.