Pro Deník to včera potvrdila prozatímní ředitelka Hana Kubátová Ortová. „Jednali jsme spolu. Ve škole už dál působit nebude," potvrdila ředitelka. „Ze zákona jsem neměla jinou možnost, než mu nabídnout pracovní úvazek, ze kterého přecházel do funkce ředitele, a to byly tři hodiny týdně. Žádný jiný větší úvazek pro jeho aprobaci teď ve škole nemáme."

Malinký úvazek bývalého ředitele logicky nezaujal. „Určitě by se mu to nevyplatilo dojíždět sem kvůli třem hodinám týdně. Proto jsme se dohodli, že ve škole končí," vysvětlila prozatímní ředitelka.

Nového ředitele vybere i Půta

Podle ní probíhalo jednání s bývalým ředitelem velmi slušně. „Myslím, že byl rád, že jsme se takhle domluvili," popsala Ortová.

Současně je už v plném běhu výběrové řízení na nového ředitele a postupně se skládá komise, která ho bude vybírat. Účast v ní si vymínil osobně přímo hejtman Libereckého kraje Martin Půta, kterého by měla za Liberecký kraj doplnit ještě radní pro školství Alena Losová.

Samotnou školu bude ve výběrové komisi zastupovat akademický malíř Petr Menš, nynější vedoucí oddělení malování skla, kterého si mezi sebou zvolili pedagogové školy.

Dalšího zástupce bude nominovat školská rada, složená ze zástupců pedagogů, rodičů, studentů a Libereckého kraje. Její nominace by měla být známá už tento týden ve středu. Zástupce do komise také vyšle česká školní inspekce i odborná veřejnost.

Měl by zaznít hlas odborníků

„Doporučujeme, aby se na výběru nového ředitele podílel například akademický sochař a někdejší ředitel školy Pavel Werner a akademický malíř Jiří Dostál," říká za Iniciativu pro zachování a rozvoj šenovské školy Josef Starosta.

„Jsou to oba zkušení pedagogové i bývalí ředitelé středních uměleckoprůmyslových škol. Zatímco Pavel Werner vedl devět let přímo šenovskou školu, Jiří Dostál byl dlouhá léta ředitelem bižuterní umprumky v Jablonci nad Nisou. Jejich hlas by měl při výběru nového ředitele zaznít."

V souvislosti s výběrovou komisí se objevují i jména dalších významných osobností, např. Mariána Karla, Dany Zámečníkové či absolventa školy a slavného sklářského výtvarníka Iva Rozsypala.