Občané na Českolipsku by se měli mít při přebírání peněz na pozoru. Policie zaznamenala další případ falešných bankovek.
Tentokrát zaplatil dvěma falešnými dvou set korunami dosud neznámý zákazník v prodejně tabáku na Škroupově náměstí v České Lípě.
„V úterý jsem doma přepočítávala tržbu a dvě bankovky se mi zdály podezřelé. Dala jsem si je na stranu a druhý den ráno jsem je chtěla v prodejně prověřit pod ultrafialovým světlem,“ říká provozovatelka prodejny Jana Procházková.
„Než jsem se k tomu ale dostala, tak jsem s nimi omylem zaplatila dodavateli. Ten si toho naštěstí všiml a já mu je vyměnila. Hned jsem to nahlásila policii,“ dodává s tím, že ze zvědavosti si je také nechala rozměnit ve vedlejší prodejně ryb.

Podle všeho jsou padělky kvalitní

„Bankovky jsem si vzal a vůbec mě nenapadlo, že by mohly být falešné. Bez problémů bych je rozměnil,“ sdělil majitel prodejny ryb Jiří Coubal.
„Peníze měly všechno, co mají mít,“ popsal falešné bankovky.
„Na papíru jsem rozdíl nepoznal. Barva také souhlasila a měly i všechny ochranné znaky, které běžně při přebírání peněz kontroluji. Pouze kovový proužek, který má být stříbrný, byl zabarvený do hněda,“ uvedl překvapený Jiří Coubal.

V Lípě to není ojedinělý případ

„Tento případ výskytu falešných bankovek není v našem okresu ojedinělý. Policisté bankovky zajistili a nyní je zašlou k expertíze, která přinese podrobnější informace o kvalitě jejich zpracování,“ sdělila mluvčí českolipské policie Ivana Baláková. „Tyto údaje pak mohou pomoci k bližší identifikaci padělatele,“ dodala.
Každá falešná bankovka má své unikátní znaky.
Podle nich a také podle kvality jejich zpracování mohou policisté určit, jakým směrem se při vyšetřování případu vydají.
Určí především, zda se jedná o úplného amatéra s kvalitní kopírkou, či rozsáhlou, profesionálně vybavenu skupinu padělatelů.

Další zprávy z regionu najdete zde