Povolební vyjednávání jsou v plném proudu. Jak o České Lípě, tak i o Novém Boru se dá říci, že tu každý jedná s každým. A situace kolem koalicí je v současné době značně nepřehledná. „Hodinu od hodiny se situace mění,“ komentoval Jindřich Mareš (ODS) situaci v Novém Boru.

V České Lípě proběhla v neděli schůzka pravicových politických stran s Věcmi veřejnými. „Bez výsledku,“ komentoval Petr Skokan (VV). „Začínáme jednat se všemi demokratickými stranami,“ dodal. Stejně tak začala vyjednávání ČSSD. Předvídat, jak dopadnou, zatím ale nelze. „Jde o první schůzky, od kterých nelze očekávat žádný konkrétní výsledek, seznamujeme se vzájemně,“ řekla Romana Žatecká.

„V první fázi hledáme programové průniky. Zatím nás personální obsazení nezajímá,“ řekl Jiří Kočandrle (TOP 09).

Lékařka odstoupila z osobních důvodů

Petr Skokan vydal ihned po volbách tiskové prohlášení, v němž vyzývá k respektování výsledku voleb a spolupráci zvolených zastupitelů.
„Odmítáme nabídky na přepuštění mandátu. Důrazně varujeme před přijímáním úplatků za přepouštění mandátů,“ píše Petr Skokan v prohlášení. Podle něj měl být vyvíjený nátlak na tři zvolené zastupitele TOP 09 a na Věru Strnadovou ze Suverenity, aby přenechali mandát dalším kandidátům.

„Nátlak na mě nikdo nevyvíjel a nemám důvod odstupovat,“ řekla Věra Strnadová (Suverenita). Stejně tak Anna Kobosilová (TOP 09) zůstává v zastupitelstvu. Deníku vyvrací, že by na ni někdo činil nátlak. „Jediná moje manželka se mě ptala, jestli to zvládnu. V zastupitelstvu zůstávám,“ potvrdil Karel Heller (TOP 09).

MUDr. Hana Dečiová (TOP 09) se svého mandátu v zastupitelstvu v pondělí vzdala. „Udělala jsem to z vlastního rozhodnutí a mám k tomu osobní a zdravotní důvody,“ řekla lékařka. Na její místo nastupuje Jiří Kočandrle, který je prvním náhradníkem.

Změny se dějí zcela běžně

Odstupování zvolených je běžným jevem. Děje se tak po každých volbách. V České Lípě například odstoupil v roce 1998 Pavel Znamenáček, pak František Bošek a na jeho místo šel Jan Stejskal.

„Na tom, že někdo odstoupí, nevidím vůbec nic špatného. Řada lidí účastí na kandidátce vyjadřuje podporu té které straně, ale předem deklarují, že nechtějí být zastupiteli. Většinou jsou to velmi pracovně vytížení lidé, které až zaskočí, že získají takovou podporu, která je vynese na čelo,“ komentoval Tomáš Vlček (Starostové). Dodal, že snahou každé strany je mít na kandidátce co nejvíc známých jmen. „Tak to chodí.“