Přesně 16. května 1894 tak v Žandově vznikla firma, kterou pánové Antonín Schneider, Václav John a František Hruška pojmenovali po nejlepším válečníkovi Trojské války Achilles.

Od vzniku firmy, která produkovala nejslavnější jízdní kola a motocykly z Českolipska, tak už letos v květnu uplynulo 120 let. Aby výročí neupadlo v zapomnění, rozhodli se ho fandové starých jízdních kol z klubu Veteráni Dubá a obec Horní Police společně připomenout.

V kostýmech

Parádní podívaná vypukne už tuto sobotu v 11 hodin před obecním úřadem v Horní Polici. „Vše odstartuje naše vystoupení. Na historických kolech a v historických oblecích nás dorazí okolo dvaceti lidí, většina z nás na kolech značky Achilles, ale protože jich nemáme k dispozici tolik, budou mít ti ostatní historická kola dalších slavných českých značek," popsal za Veterány Dubá Lukáš Dalecký.

Značka Achilles přišla na svět v Žandově a v prvním roce dílna vyrobila 28 kvalitních jízdních kol. Měla štěstí, s bicykly se o nich šířila dobrá pověst.

Tovární výroba

Poptávka na rok 1896 už začala být nad možnosti žandovské dílny, proto si Achilles v roce 1896 zařídil novou továrnu v Horní Polici a zahájil skutečně tovární výrobu jízdních kol.

Proto se sobotní slavnost koná právě v Horní Polici. Po zahajovací exhibici dubských veteránů je na programu návštěva soukromého muzea velocipédů Achilles pana Radka Dolečka z Horní Police a poté prohlídka bývalé továrny Achilles, jejíž zpřístupnění zajistilo vedení obecního úřadu v Horní Polici.

Organizátoři na akci zvou širokou veřejnost, na kolech i bez nich. „Věřím, že se nás sejde hodně," uzavřel Lukáš Dalecký.(