Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Farář požehnal sklárně

Polevsko /FOTOGALERIE/ – Sklářská huť Klára se znovu po roce a čtvrt otevřela s novým výrobním programem.

31.8.2010 10
SDÍLEJ:

Po více jak roce se otevřela opět huť Klára. S novým sklem chtějí dobýt nejen Evropu.Foto: Deník/Petr Šimr

„Naší vizí je, že se společnost Ave Clara stane výrobcem nejžádanějšího dárkového skla ve světě,“ prozradil záměr firmy Petr Larva, člen dozorčí rady a muž, který inicioval znovuotevření provozu a ukázal směr, kterým se chce společnost vydat.

Slavnostního znovuotevření se zúčastnili nejen představitelé sklárny, ale i místostarosta Nového Boru Stanislav Valdman, ředitel sklány Ajeto v Lindavě Jaroslav Turnhofer nebo sklářský výtvarník Jiří Šuhájek.

Pozvání přijal i novoborský farář, který požehnal společnosti, sklářům i samotné sklárně. Závěr patřil znalci skla Petru Rothovi ze společnosti Lobmeyr z Vídně, který prozradil, co ho váže k našemu kraji.

Budou krachovat

„Sklárny se i nadále budou zavírat, nejen po celé republice, ale i v ostatních koutech Evropy z důvodu ekonomické recese a konkurence z Východu,“ poznamenal Petr Larva a dodal, že firma nesmí ztratit ze zřetele, proč jsou tady. „Chápeme, co je důležité. Budoucnost stavíme na kvalitě, službě, řemeslu, integritě a inovaci,“ dodal.

Objekt koupila společnost Ave Clara za šest milionů a ostatní investice do provozu nyní počítají. Ředitelem společnosti se stal Čechoaustralan Toni Mitchell a novým výrobním ředitelem Richard Blumentritt.

S týmem pracovníků, se kterými má výrobní ředitel dobré zkušenosti už ze sklárny ve Skalici, se chystá dobýt cizinu. „Nemám pocit, že by trh s druhem skla, který vyrábíme, byl nasycen. Máme připraven zcela nový design a tvary,“ pochlubil se Blumentritt.

Začátek konce

Z původních padesáti zaměstnanců jich teď sklárna bude zaměstnávat dvacet. Nejsou to ovšem z většiny původní kmenoví pracovníci.
„Začal jsem tu pracovat hned po revoluci, tehdy to bylo pracoviště Sklářského výzkumného ústavu Hradec Králové.

Pak se tady vystřídalo několik majitelů a nebylo výjimkou, když se za jeden rok vystřídali i tři,“ posteskl si Josef Hurčík, který před zavřením provozu dělal technologa. Nyní pracuje jako kmenař a tavič.

Jako většina skláren i huť Klára se potýkala před zavřením s nedostatkem odbytu. „Když byl jeden z majitelů Filip Šedivý, tak to tady šlapalo, protože měl o sklo zájem. Pak umřel a ostatní spolumajitelé neprojevili zájem o zachování výroby. To byl začátek konce,“ sdělil Josef Hurčík.

Jako jeden z mála zůstal v továrně i po zavření, i když ne u řemesla. Objekt v době, kdy byl zastaven provoz, hlídal. Dříve se zde vyrábělo sklo jako surovina k dalšímu zušlechťování. Nyní budou skláři foukat už jenom finální sklo, které rovnou poputuje k zákazníkovi.

Zajistit vytíženost a odbyt pro šest sklářských pecí nebude jednoduché. „Cítím se být zodpovědný za chod sklárny,“ sdělil filantrop a výtvarník Petr Larva, který se podílí nemalou měrou na podobě foukaného skla pod značkou Ave Clara.

Autor: Tomáš Mařas

31.8.2010 VSTUP DO DISKUSE 10
SDÍLEJ:
Lékař. Ilustrační foto.

ANKETA: Měla by příští vláda umožnit zdravotní nadstandardy?

Otec. Ilustrační foto.

ANKETA: Měli by otcové povinně čerpat část rodičovské dovolené?

Strany a hnutí v kraji vysílají do volebního boje nejvíc žen v ČR

Liberecký kraj - V Libereckém kraji postavilo kandidátky pro volby do Poslanecké sněmovny celkem 24 stran. Devět z nich, tedy 32 procent, má v čele ženu. Z pohledu genderové politiky jsme tak na tom nejlépe z celé republiky

Případ uniklého formaldehydu řeší policie

Česká Lípa – Incident, při kterém se dvě ženy nadýchaly nebezpečné látky, převzali policisté.

Euro není otázka, jestli ano nebo ne, ale kdy, řekl Marek Pieter

Liberecký kraj – Lídr kandidátky STAN v Libereckém kraji odpovídal on-line na otázky čtenářů ve středu 18. října.

Naši prvňáci ze ZŠ K. H. Máchy Doksy

Každou středu vám představíme čerstvé prvňáčky z Českolipska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení