Pěstitelé a další výrobci své stánky na Škroupově náměstí rozloží poprvé i v sobotu, a to již 27. srpna. Od tohoto data se trhy budou konat vždy každý čtvrtek a sobotu od 8 do 13 hodin.

„Sobotní trhy jsme se snažili prosadit již od počátku. Spousta pěstitelů však jezdí na víkendové trhy do Prahy a dalších velkých měst, kde mají větší šance na prodej svým produktů,“ vysvětluje místostarosta České Lípy Jiří Kočandrle. „Po několikaměsíční zkušenosti však zjistili, že i v České Lípě své zboží dobře prodají, a proto přistoupili na pořádání farmářských trhů kromě čtvrtka i v sobotu.“

„Na první sobotní trh je připraven sortiment čerstvé zeleniny, ovoce, uzenářských specialit a kozích sýrů podobně jako ve čtvrtek,“ vypočítává organizátor farmářských trhů Libor Uhlík.

„Budeme se snažit producenty a výrobce měnit, aby návštěvníci a kupující, kteří mohou ve čtvrtek nebo naopak jen v sobotu, našli vždy něco nového. V sobotu chystáme navíc stánek s bio produkty, např. se zeleninou, čaji a kořením, spojený s ochutnávkou,“ dodal Uhlík.

První sobotní trhy navíc zpestří i řemeslná dílna nebo projížďka na poníkovi. „Uvidíme sami, jak to bude probíhat. Pokud by byl zájem, můžeme to prodloužit až do odpoledne,“ říká Libor Uhlík.

Farmářské trhy měly v Lípě dlouholetou tradici. V v minulosti celá řada Českolipanů chodila na bývalé tržní náměstí pro tradiční pokrmy, sezónní výpěstky nebo řemeslné výrobky.

Na podporu trhů před časem zastupitelé schválili vyhlášku o místním poplatku za užívání veřejného prostranství. „V ní byli prodejci domácích zeleninových a ovocných výpěstků, květin, sadby a stromků na tržním místě Škroupovo náměstí osvobozeni od poplatků,“ dodala mluvčí českolipské radnice Kateřina Kotková.