Své o tom vědí například v nově vzniklé volební koalici Živá Lípa. Ta už stihla na Facebooku nasbírat okolo 1 300 fanoušků. Identický název má o několik řádů méně oblíbený facebookový profil, který pod příspěvky na stránkách týkajících se dění v České Lípě hojně vkládá komentáře tvářící se jako oficiální sdělení zmíněného hnutí. Jen ten obsah je takový zvláštní.

„Prosazujeme rozmístění urinálů do našich ulic! Chceme čistotu v ulicích, na sídlištích v celém městě! #zivalipa je správná volba! #zivalipa bojuje za nás! Za nás obyvatele! #zivalipa jedině!,“ napsala pod nejeden ze článků Českolipského deníku na nesouvisející téma „falešná“ Živá Lípa.

Podobné svérázně formulované texty se objevují i na dalších stránkách. Urinály jsou malé krabice v ulicích města určené k močení na veřejnosti, ale ve skutečnosti je v České Lípě (zatím) nikdo z kandidátů neprosazuje. „Nevíme, kdo za tím stojí, máme nějaké tipy, nejspíš jde o někoho, kdo má spojení se současně vládnoucí garniturou,“ myslí si volební leader „opravdové“ Živé Lípy Jaroslav Turnhöfer.

I když se může pro někoho jednat o zcela zjevný humor, uživatele méně obeznámené s chodem sociálních sítí to může doopravdy zmást. „Lidé z Živé Lípy mě oslovili na Slovance, asi hodinu jsem si s nimi povídala. Chtěla jsem se na ně podívat i na Facebooku a byla tam fotka nějakých vystrčených zadků,“ kroutila hlavou v redakci Deníku čtenářka Věra Stehlíková.

Anonymní facebookové stránky nejsou žádnou novinkou. Už několik let na síti působí neznámo kým spravovaná Českolipská drbna. Zde se často objevují příspěvky většinou hanící kroky současného vedení města. Zřejmě v reakci na toto konání vznikla i Českolipská antidrbna, stránka, která si dokonce platila i formu reklamy, která ji zahrnula do výsledků vyhledávání lidí sledujících „drbnu“. Není asi překvapením, že zde se objevují příspěvky útočící pro změnu na opozici.