Původní myšlenka byla, že vznikne mobilní festival (tak jako jsou jurty mobilním obydlím), který se možná bude stěhovat po různých místech.

Festival jurt ale našel v Brništi na Českolipsku ideální zázemí a hlavně už vloni napoprvé a letos znovu namíchal chytlavou směs workshopů, přednášek, hudebních vystoupení i řemesel, na kterou nalákal specifickou komunitu lidí.

I když by s tím označením možná nesouhlasili, dalo by se jim říkat neo-hippies. Milují život v přírodě, na krku se jim houpají amulety, jejichž pozitivní energii důvěřují, vyznávají rytmy šamanských bubnů, s otevřenou myslí si klidně poslechnou něco o woo-doo panenkách, po očku kontrolují svoje dvě jen do kalhotek oblečené malé děti, které si hrají v bludišti z balíků slámy, a odpoledne si všichni koupí něco z vegetariánské jídelny.

Šamanem na děti

Tahle komunita si festival v Brništi zamilovala. Bez rozdílu pohlaví. I když jeden rozdíl by tu byl: o festivalu před jeho konáním mluvily hlavně ženy, ale na sociální síti své dojmy po akci popisovali zase především muži. „Vynikající akce, spousty moc a moc pozitivní energie a nádhernejch lidí, posílám pořadatelům veliký grandiózní super dík… Respekt!!!," napsal na sociální síti jeden z účastníků.

Další připsal: „Velice děkuji za krásný den strávený s lidmi míru, dobré mysli, klidu, pokory a harmonie!"

Program Festivalu jurt byl bohatý a různorodý.Jako na jiných festivalech vyrůstají stanová městečka, v areálu Lesní zátiší v Brništi vyrůstá městečko jurt. Zatímco stanová městečka na festivalech leží mimo dění a slouží vlastně jen k noclehu, městečko jurt je srdcem festivalu a namísto spánku vyznává činorodost a pozitivní energii.

Program Festivalu jurt byl bohatý a různorodý. Našly se v něm mimo jiné tři pohádky pro děti, jedna z nich byla pochopitelně Šamanská (a druhá o lidojedech). Shodou okolností obě představila etnoložka a spisovatelka Pavlína Brzáková, kvůli níž přijela celá řada návštěvníků.

Kromě pohádek si děti mohly moci zacvičit veselou jógu, zaběhat si v bludišti z balíků slámy, kreslit a tvořit ve výtvarné dílně, odpočívat v jurtě a také hrát různé soutěže.

Přednášky pro dospěláky probíhaly ve velkém stanu a letos měly společné „nad-téma": život v zahradě. Takže člověk se například mohl dozvědět jak kompostovat, jak „vyrábět" koření, ale také jak se například při cvičení jógy propojit s duchem přírody, dozvědět se více o taj-chi i o tom, jak funguje komunitní podpora zemědělství. Proběhl také praktický workshop stavby kompostéru.

Hudební večer

„Prostor je nekonečný kolem nás i v nás." V téhle filozofii se nesl celý den. Plynul v dynamických pozicích, jako ty ženy a muži při cvičení mezi jurtami. Všechno bylo uvolňující, kreativní, relaxační.

A letos to bylo také česko-německé. Za účasti mnoha hostů se v sobotu slavnostně otevřelo Ekocentrum Brniště, které vzniklo díky dotaci na přeshraniční česko-německý projekt v rámci programu Cíl 3. Proto bylo v Brništi mnoho hostů a moderátor Tomáš Mařas měl k ruce tlumočníky.

Organizátoři mysleli na všechno, takže stejně jako vloni nechyběla ani sprcha pro osvěžení. V rozpáleném odpoledni než se zatáhlo, přišla vhod.

Večer v Brništi patřil hudebním vystoupením. Už odpoledne v amfiteátru v Lesním zátiší zaujala zpěvačka Kaya, které teď v srpnu vyjde debutové album Ze všech stran já. Po Kaye vystoupila také harmonikářka Jana Vebrová, teplická kapela Spolčení hlupců a jako hlavní host České srdce.

Teď nám, co se v Brništi moc líbilo, nezbývá, než vydržet to celý rok, až zase zemědělskou ves obsadí městečko jurt.