„Současně se zaměříme na prevenci před majetkovou trestnou činností, budeme dohlížet na bezpečnost a plynulost v silničním provozu a v neposlední řadě se budeme věnovat odhalování držení a distribuce drog mezi návštěvníky,“ uvedla mluvčí policie Ivana Baláková.

Do akce se kromě českolipských policistů zapojí i krajští dopravní policisté, příslušníci poříčního oddělení z Ústí nad Labem, celníci z Čech i Německa, kriminalisté krajského Toxi týmu a pořádková jednotka. „Opatření tradičně posílí  i prvosledové hlídky, jejichž úkolem je adekvátně a v co nejkratším čase reagovat na mimořádné situace například na násilné delikty. Proto jsou tito policisté vyzbrojeni například i samopaly,“ dodala Baláková.

Celníci budou využívat při kontrolách vozidel a jejich posádek mobilní spektrometry, které umějí odhalit stopy po drogách, prekurzorech a nebo výbušninách. Pokud přístroj zaznamená přítomnost drogy, na řadu přijde psovod se speciálně vycvičeným psem.

Policisté dohlížejí na bezpečnost návštěvníků Máchova jezera.
Policisté dohlíželi na bezpečnost lidí u Máchova jezera, na vodě i na souši

Taneční festival Mácháč proběhne v pátek a v sobotu, vždy na dvou místech současně. Vzhledem k aktuálním epidemiologickým  opatřením se každý den může jednotlivé akce zúčastnit maximálně 1 000 osob. Páteční program začne v 16 hodin a hudební produkce musí skončit úderem 23. hodiny. V sobotu akce pokračuje od 13.00 do 23.00. Podle organizátorů se letos na Mácháč chystají převážně jen tuzemští návštěvníci i hudebníci. „Naše bezpečnostní opatření bude odpovídat aktuálním změnám v organizaci  tohoto známého tanečního festivalu, kterou  pořadatel provedl z důvodu současné epidemiologické situace,“ upřesnila policejní mluvčí.

Festival letos dostal název Mácháč Forever. Každý den proběhnou dvě akce v podání dvacítky předních českých djs, jedna se koná vždy na pláži Klůček u Máchova jezera, druhá v kempu Bílý Kámen. Parkovaní mají letos návštěvníci zdarma, k tomu je vyhrazeno štěrkové parkoviště před kempem Klůček, jak tomu bývá každoročně během festivalu.

Jubilejní 20. ročník největšího českého open air festivalu taneční hudby přesunuli pořadatelé na příští rok. Bude se konat v termínu 20. a 21. srpna 2021.