Za pár dnů to bude přesně rok, co v Novém Boru po tříměsíčním trvání neslavně skončil soukromý domov seniorů. Firma Ambeat Health Care, která ho provozovala, ho zničehonic na konci února 2013 uzavřela. Rodiny třiceti klientů musely ze dne na den řešit situaci svých starých příbuzných, dvaadvacet zaměstnanců skončilo na úřadu práce.
Ačkoliv firma tvrdila, že jde jen o dočasné pozastavení provozu, ani po roce se v domě nic neděje. Celý areál obléhá vysoký plot, zamčené brány a výstražné cedule, sdělující, že jde o soukromý pozemek a že vše bedlivě střeží bezpečnostní agentura.
Splátku uhradili
„Plánujeme, že se domov znovu otevře, ale kdy to bude, zatím nedokážeme říct," řekli včera na pražském ústředí Ambeatu, když se redaktor vydával za zájemce o umístění svého příbuzného. Žena na druhém konci doporučila vyplnění žádosti o přijetí nebo alespoň zaslání základních informací. „Ve chvíli, kdy bude něco nového, bychom se vám ozvali. Zatím ale veškeré informace najdete na webových stránkách."
Právě na nich firma ještě vloni v srpnu poněkud drsnou formulací uváděla, že v Novém Boru bude „domov pro seniory, jakmile společnost obdrží od solventních zájemců dostatek žádostí o přijetí do senior centra." Zmínka o solventních zájemcích už ale mezitím zmizela.
Budovu bývalé LDN na rohu novoborské třídy B. Egermanna a Nemocniční ulice zakoupila společnost Ambeat Health Care v roce 2012 za šest milionů korun od českolipské nemocnice. Kupní cenu má platit ve třech splátkách: už v roce 2012 zaplatila dva miliony korun, do konce loňského roku měla zaplatit milion korun a letos by měla uhradit tři miliony korun.
„Kupec podle smlouvy uhradil k 31. 12. 2013 druhou splátku, konkrétně jeden milion korun," potvrdil Petr Pokorný, mluvčí Nemocnice s poliklinikou v České Lípě. Firma tedy platí, ale dům, který splácí, vůbec nevyužívá.
Autor reformy
S majitelem firmy, byznysmanem Ivo Foltýnem, jednalo v létě i vedení města Nového Boru. Podnikatel potvrdil, že postupnými kroky by chtěl v areálu znovu rozjet sociální služby a firma se zabývá tím, jaké by to měly být. Na novém rozjezdu mu prý záleží i proto, aby vrátil dobré renomé poškozenému jménu firmy. Žádný časový horizont, kdy by k novému otevření mohlo dojít, ale nezmínil.
Foltýn se do světa velkého obchodu propracoval v devadesátých letech v rámci finanční skupiny PPF miliardáře Petra Kellnera. Začínal jako analytik kapitálových trhů a vypracoval se až na předsedu představenstva a generálního ředitele Penzijního fondu České pojišťovny, byl též náměstkem generálního ředitele České pojišťovny i členem prezídia Asociace penzijních fondů.
Naposledy se o něm psalo v souvislosti s kritizovaným ministrem práce a sociálních věcí Jaromírem Drábkem. Foltýn pro něj pracoval jako poradce a „návrhář" penzijní reformy. Za to byl hojně kritizován finančními odborníky, kteří poukazovali na to, že o reformu penzí se stará muž napojený na úzký okruh soukromých penzijních fondů.